Hoppa till innehåll

Första DPWT-segern för Forsström – vann svenskduellen

"Jag kanske unnar mig något gott på flygplatsen"

Sista ronden av Soudal Open på Rinkven International blev en dramatisk kamp där slutstriden till sist stod mellan två svenskar. Hemmahoppet Thomas Detry föll ifrån tidigt och istället klev danske Thorbjörn Olesen och Alexander Björk fram och utmanade. Olesen gick fem under par sista dagen och slutade 14 under par totalt, Björk var ett slag sämre. Ingen av dem nådde dock ända fram.

Med några hål kvar stod segerstriden istället mellan svenskduon Jens Dantorp och Simon Forsström. Den sistnämnda hade haft ledningen från rond ett men efter en dubbelbogey på hål tio och en bogey på det tolfte hålet var Dantorp plötsligt i ledningen med ett slag.

Men Forsström kom tillbaks med birdies på hål 14, 16 och 17 och inför sluthålet hade han ledningen med ett slag före Dantorp Efter ett briljant andraslag från ruffen kunde han kosta på sig två puttar för seger med ett slag.

– Jag saknar ord. Efter dubbelbogeyn sa jag till mig själv att bara ge mig chanser och förhoppningsvis trillar någon i, sa en lycklig Forsström efter segern.

Han avslutade med 69 slag och menade efteråt att likheterna mellan Belgien och Sverige var en av nycklarna.

– Ja, det påminner om hemma och det är samma känsla i gräset och liknande träd. Banan passar mig väldigt bra.

Direkt efter segern begav sig Forsström till flygplatsen för att åka och kvala till U.S. Open så något direkt firande blev det inte.

– Vi får se, jag kanske unnar mig något gott på flygplatsen.

Jens Dantorp slutade tvåa och Alexander Björk delad fyra i årets klart bästa svensktävling så här långt.

HÄR ÄR ALLA SVENSKA SEGRAR PÅ DP WORLD TOUR


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

två män vid ett podium och en pokal
Tournytt

LIV Golf får världsrankingpoäng – men!

OWGR ger grönt ljus från 2026. Beslutet välkomnas – men väcker också kritik.

golfspelaren bryson dechambeau i ljusa golfkläder
Tournytt

DeChambeau kritisk: ”Inte vad vi skrev på för”

Inför 2026 byter LIV Golf från 54 till 72 hål. Bryson DeChambeau är tveksam – trots stöd från andra stjärnor.

Moutai Singapore Open - Round Two
Tournytt

LIV Golf League flyttar in på Viaplay – så ser du Hellgren i debuten

TV-tider för LIV Golf Leagues säsongspremiär i Saudiarabien.

Lindberg sexa i Dubai

Fyra slag bakom Reed inför helgens spel.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Lindberg: ”En väldigt bra dag”

Mikael Lindberg öppnade starkt i Dubai i tuffa förhållanden. Tvåa bakom Molinari.

Åberg trea efter högdramatisk avslutning

Var bara ett slag från särspelet när Fitzpatrick vann Tourfinalen i Dubai.

Ny stark rond av Åberg i Dubai

Bara två slag från täten inför slutronden.

Så slutade streckstriden på DP World Tour

Marginalerna med – och mot – svenskarna.