Hoppa till innehåll

Fleetwood vill köpa Caseys klubbor

"Han har inte erbjudit tillräckligt med pengar"

Martin Strömberg

 

Engelsmannen Tommy Fleetwood har spelat med sina Nike VR Pro Blade i många år. 

Men nu börjar hans enda kvarvarande set bli slitet och eftersom Nike slutade tillverka klubbor 2016 så är tillgången minst sagt begränsad.

– Det positiva är att jag inte tänker knäcka någon med flit men jag kommer att behöva nya snart för de här har hängt med ganska länge nu, sa Fleetwood.

Det finns dock en lösning.

Landsmannen Paul Casey köpte ett av de sista setten för några år sedan och klubborna har sedan dess legat hemma hos engelsmannen utan att användas.

Men Fleetwood har fått nobben hittills.

– Han har ett helt nytt men vill inte ge dem till mig. Han är ganska envis så jag tror att det kan bli svårt att lösa, sa Fleetwood, som också erbjudit att betala bra för klubborna.

Casey är dock stenhård.

– De är lika sällsynta som bajs från en gunghäst och jag tänker inte sälja till honom (Fleetwood), sa en road Casey när han fick reda på Fleetwoods intresse.

– Eller säg så här: Han har inte erbjudit tillräckligt med pengar. Det är fantastiska klubbor, helt oanvända och sådana som man kan hänga på väggen. Jag älskar att Tommy går runt och berättar om det här, men jag har inte hittat några gåvor eller handskrivna lappar i mitt skåp så han får försöka att fjäska lite bättre.

Om det inte löser sig kan Fleetwood tänka sig att hitta ett nytt märke och ny modell. Just nu har han inget klubbkontrakt.

– Det skulle ju underlätta på många sätt så vi får väl se vad som händer.

Engelsmannen lär inte ha några stora problem med att hitta en tillverkare som vill ösa lite klubbor över honom med tanke på hur han spelat de senaste åren.

 

Mer från samma ämne

Läs också

maja stark och caddie på golfbana
Tournytt

Starks formbesked – femma på Hawaii

Toursvepet: Så gick det för svenska spelare i förra veckans hetaste tourtävlingar.

golfspelare får står pokal vid golftävling
Tournytt

Svenskduo topp 20 när Meronk vann i St Andrews

Mikael Lindberg och Sebastian Söderberg slutade topp 20 i Alfred Dunhill Links Championship. Helgens bästa spelare Adrian Meronk jagade ikapp och förbi för sin femte DP World Tour-titel.

golfspelare slår bunkerslag på golfbana
Tournytt

Stark: ”Ibland behöver man en bogey för att komma igång”

Maja Stark jagar täten på Hawaii. I Toursvepet följer du hur det går för svenska spelare i veckans hetaste tourtävlingar.

Då startar Ludvig Åberg i Tour Championship

Dags för säsongsavslutningen av FedEx Cup.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Åberg klar för dubbla starter på DP World Tour

Spelar både BMW PGA Championship och Open de France i september.

Kan väggmålningen bära Fleetwood till hemmaseger?

Tommy Fleetwood hyllas på hemmaplan inför The Open. I Southport har en jättelik väggmålning avtäckts – samtidigt som hoppet om hans första majorseger lever.

Svensson imponerar i Toronto

Trea inför slutronden – jagar första segern på PGA Tour.

Svenskarna backade i Abu Dhabi

Varken Norén eller Åberg lyckades utnyttja fina förhållanden under "moving day".