Hoppa till innehåll

Finau vinnare igen – 142 tävlingar efter första

Tony Finau gjorde det många av oss tvivlat på om han skulle lyckas med igen: amerikanen vann en stor golftävling!

Jesper Johansson

Efter fem år och 142 tävlingar lyckades Tony Finau äntligen vinna en tävling. Efter en otrolig baknia lyckades han ta sig ikapp Cameron Smith och i särspelet även passera.

Totalt var amerikanen tre slag ifrån ledningen när han gjorde birdie, eagle, birdie på hål 12, 13 och 14. Med en avslutande 65-rond, sex under par, hade Finau en fin position samtidigt som Smith gjorde två sena birdies för att ta sig till särspelet. Samtidigt hade han också en chans att vinna på 18:e green men missade.

Särspelet spelades visserligen också på hål 18 men den gången slog Cameron Smith en så sned drive att han fick se sin boll i Hudsonfloden. Samtidigt hade Finau slagit sin drive mitt i fairway vilket innebar en alldeles strålande segerchans för Tony Finau som haft så svårt att vinna.

Och kanske var just det vad som krävdes för att Finau skulle få till det. En helt odramatisk seger med ett enkelt par på det första särspelshålet.
Segern var nämligen den första sedan Puerto Rico Open 2016. Sedan dess har amerikanen åtta andraplatser, tre särspelsförluster och totalt elva placeringar topp-3.

Segern innebär att han nu leder FedEx Cup med två tävlingar kvar att spela och amerikanen är också en av de spelare som direktkvalificerar sig till Ryder Cup om allt håller i sig. Oavsett lär han vara med i det amerikanska laget nu när han bärgat sin seger som satt så hårt inne.
– Det krävde allt jag hade, sa han efteråt – märkbart lättad.
– Jag bevisade att jag har vad som krävs för att vinna en stor tävling. Jag spelade mot de bästa i världen och vi visste att jag behövde gå till -20. Jag slog några nyckelslag vilket krävdes för att vinna och jag är superglad över att jag lyckades. Jag har spelat bra på söndagar förut men inte lyckats vinna. Jag ville inte att det här också skulle bli en sådan söndag, jag spelade för bra golf. Jag spelade lite mer aggressivt, mer mot flaggorna och lite hårdare puttar.

– Det har gått en lång tid sedan jag vann och jag är en helt annan spelare nu. Och jag skulle nog säga att det varit lite av en välsignelse att det tagit så lång tid eftersom det gjort att jag kunnat polera mitt spel till en position där jag förhoppningsvis kan vinna mer än tidigare.

Mer från samma ämne

Läs också

två golfspelare på golfbana under golftävling
Tournytt

Norén avancerar – Åberg tappar

Alex Norén stod för en kämparinsats där det långa spelet inte motsvarade den låga scoren. För Åberg blev det några tappade placeringar.

golfspelare med golfklubba på golfbana
Tournytt

Caddien lämnade mitt under PGA Tour-ronden

Alejandro Tosti fick klara sig utan sin ordinarie caddie efter nio hål. Mitt under ronden lade Cliff Ellis ner bagen och lämnade banan – av oklar anledning.

golfspelare med golfklubba på grön golfbana
Tournytt

Åberg jagar ledande Lagergren på Wentworth

Svensk rivstart på Wentworth

PGA Tour spikar nya systemet – så fungerar det 2028

PGA Tour görs om i grunden 2028. Nu är det klart vilka som får spela på den nya touren – och hur spelarna kan åka ur och ta sig tillbaka.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Noréns stora mål: Spela Ryder Cup igen

Alex Norén var vicekapten när Europa vann i fjol. Nu vill svensken tillbaka i Ryder Cup – som spelare.

Nordqvist, Grant, Stark – Europa vinner Solheim Cup!

Europa har gjort det. Efter ett dramatiskt singelavgörande besegrar Anna Nordqvists lag USA och vinner Solheim Cup.

Linn Grant fullbordar succén – vinner fyra av fyra

Linn Grant lämnar Solheim Cup utan en enda förlust. Svenskan besegrade Angel Yin och vann samtliga fyra matcher.

Stark och Grant glänste igen – slog världsettan

Maja Stark och Linn Grant har gjort det igen. Svenskorna besegrade Nelly Korda och Allisen Corpuz i lördagens foursome.