Hoppa till innehåll

”Fidde” flyttar hem

Flyttlasset från Florida går i december

Martin Strömberg

Efter över tio år i USA flyttar svenske PGA Tour-spelaren Fredrik Jacobson hem till Sverige igen.
Tankarna har funnits länge och i vinter tar familjen klivet tillbaks från Florida och över Atlanten.
– Det känns väldigt bra och nu får barnen med sig lite svensk kultur och gå i skolan i Sverige, berättar Fredrik efter sin första rond av Nordea Masters.

Det blev 72 slag för ronden och med tanke på att det var 15 månader sedan Jacobson tävlade sist så var 43-åringen nöjd med dagen.
– Jag är grymt nöjd med utvecklingen de senaste sex veckorna och tanken är ju att vara tillbaks i oktober på PGA-touren. Jag är inte riktigt där jag vill vara fysiskt men spelade riktigt bra idag och det var ju lite lustigt att puttningen som brukar vara min styrka ställde till det lite.

Och så småningom kommer alltså familjen Jacobson att ha sin bas hemma på västkusten istället för i Florida.
– Vi har inte riktig haft tid än men i december ska vi försöka dra det stora flyttlasset, berättar Fredrik.



Mer från samma ämne

Läs också

två golfspelare i vita golfkläder på en golfbana
Tournytt

Slutar hellre än återvänder till PGA Tour

Thomas Pieters öppnar för att avsluta karriären om LIV Golf försvinner – och stänger dörren till PGA Tour.

golfspelare, caddie och golfklubbor på golfbana
Tournytt

Lindbergs utmanare fick pliktslag i segerkampen

Italienarens misstag gjorde att han inte längre kunde utmana om segern.

golfspelare på golfbana
Tournytt

Regelkaos på Asian Tour – missade särspelet

Asian Tour-spelaren trodde han var på väg mot särspel. Sen kom beskedet som ändrade allt.

TourTempen – Ett sista formbesked inför Masters

I TourTempen lyfter vi veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Kinhult har tätkänning i Arizona

Och båda svenskarna vidare i Houston.

Glödhet puttning för Åberg – tre svenskar topp 10

Ludvig Åberg delar andraplatsen i Arnold Palmer Invitational. Samtidigt imponerar svenskar i Puerto Rico.

Nyholm: ”Jag vet vad jag är kapabel till”

Den senaste svenske PGA Tour-spelaren gör sig redo för sin nya arbetsplats.

Toursvepet – 62-rond av Svensson

Följ de svenska spelarna runt om på världens tourer här i Toursvepet.