Hoppa till innehåll

Fick 1,4 miljoner för hio – lämnar checken till frun att shoppa upp

Paisley mån om sitt äktenskap

Martin Strömberg

När engelsmannen Chris Paisley kom till 17:e hålet andra ronden i Qatar Masters behövde han gå tre under par sista två för att klara kvalgränsen – han lyckades tack vare ett hio.

Det händer då och då att de mest osannolika avslutningar inträffar ute på proffstourerna.

Robert Gamez sänkte ett andraslag för seger på Bay Hill 1990.

Larry Mize satte en lång pitch på Augustas elfte hål 1987 och stackars Greg Norman fick en av sina tuffa käftsmällar på den platsen.

Idag gjorde Chris Paisley hole-in-one, birdie på de sista två hålen i Qatar för att klara kvalgränsen med ett slag. Efter att ha gått de första 27 hålen utan att göra en enda birdie gick den 30-åriga engelsmannen sista nio sex under par.

– Det är en konstig känsla, men skön. Det visar väl att man aldrig ska ge upp i det här spelet, sa en nöjd Paisley.

Som dessutom fick en bonus på 150 000 euro att handla för i Qatars Duty-free. Men enligt Paisley var chansen ganska liten att han själv skulle få handla något.

– Jag tror inte det. Min fru är med den här veckan så hon tar förmodligen hand om den saken, sa Paisley.

Så beter sig en gentleman.

 

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren viktor hovland, järnklubba, ljusa mönstrade golfkläder
Tournytt

Hovland kritisk till PGA Tours hantering av LIV-spelare

Viktor Hovland välkomnar återvändande stjärnor – men ifrågasätter PGA Tours linje efter LIV-avhoppen.

två män vid ett podium och en pokal
Tournytt

LIV Golf får världsrankingpoäng – men!

OWGR ger grönt ljus från 2026. Beslutet välkomnas – men väcker också kritik.

golfspelaren bryson dechambeau i ljusa golfkläder
Tournytt

DeChambeau kritisk: ”Inte vad vi skrev på för”

Inför 2026 byter LIV Golf från 54 till 72 hål. Bryson DeChambeau är tveksam – trots stöd från andra stjärnor.

Nya schemat publicerat – då spelas svenska tävlingen

42 tävlingar i 24 länder. Här är European Tours nya schema.

Jesper Johansson

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Sex svenskar vidare till matchspelet

Karlsson tvåa efter slagspelet i Belgien

Martin Strömberg

Drömrond av Karlsson

Svensk ledning i Belgien efter 63:a

Martin Strömberg

Wood leder i Nederländerna

Chris Wood är i fin form och leder KLM Open efter 54 spelade hål. 

Jesper Johansson

TV: Se det bästa från Kinhults lördagsrond

Skaftöspelaren leder stortävlingen inför sista dagen

Martin Strömberg