Hoppa till innehåll

Fantastisk Feng leder tourfinalen

Båda svenskorna på par första ronden

Martin Strömberg

De senaste åren har kinesiskan Shanshan Feng varit en spelare med hög potential som vunnit någon gång då och då.

Den här hösten har hon plötsligt tagit ett gigantiskt steg till.

Efter bronsmedaljen vid OS i Rio de Janeiro har Feng inte varit utanför topp-fyra och hon har dessutom vunnit sina senaste två starter.

– Mitt självförtroende har vuxit och jag har blivit lite snällare mot mig själv. Jag tar inte saker och ting så allvarligt längre, säger Feng själv om anledningarna till lyftet.

Hon gick första ronden av CME Group Tour Finals sex under par utan att tappa slag och om ställningarna skulle stå sig tävlingen ut så vinner hon också Race to CME Globe, LPGA:s order of merit.

Delade tvåor i finalen är engelskan Charley Hull och sydkoreanskan So Yeon Ryu.

För svenskorna blev det en start på par både för Anna Nordqvist och Pernilla Lindberg.

– Det var bra från tee och puttningen börjar äntligen kännas som den ska igen. Det är klart att jag gärna skulle haft ett par slag bättre men det finns mycket positivt att bygga på, säger Lindberg till Svensk Golf efter ronden.

Ställningen

Race to CME Globe – projected standing

Samarbete med Ålands Golfklubb

Upplev Ålands Golfklubb – Östersjöns golfparadis

I över fem decennier har svenska golfgäster vallfärdat till Ålands Golfklubb. Här, på en av Östersjöns mest solsäkra destinationer under sommaren, hittar du bland annat Finlands bana golfbana.

Redaktionen

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren tiger woods i röd golfpiké
Tournytt

Tiger Woods med i The Masters? Nya tecken väcker hopp

Uppdateringar i Masters-appen och rykten från Augusta får golfvärlden att spekulera igen.

golfspelare slår med golfklubb på en golfbana
Tournytt

Golfikonen tar över efter svenske pionjären

Colin Montgomerie tar plats i European Tour Groups styrelse – ersätter Ove Sellberg.

Folke Brisbane
Tournytt

Folkes fina form fortsätter

Så gick det för svenskarna på LET och DP World Tour.

Starttider, första ronden, Chevron Championship

Det är dags för årets första dammajor, Chevron Championship, med hela åtta svenska spelare till start. Tävlingen spelas sedan 2022 på The Club at Carlton Woods i The Woodlands norr om Houston och med svenska segrare i de två senaste tävlingarna på LPGA Tour finns förhoppningar om svenska majorframgångar den här veckan. Under första två &hellip; <a href="https://www.svenskgolf.se/tournytt/starttider-forsta-ronden-chevron-championship/">Continued</a>

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Personbästa för Ström – slutade tvåa efter 64-rond

Klättrar 25 placeringar på Race to CME Globe.

Svensk Golf

Ström delad sexa i Arkansas

Bara fem slag bakom sydkoreansk rookie.

Svensk Golf

Svenskorna som spelar veckans major

Information om de åtta svenska spelarna i KPMG Women's Championship.

Grant: ”Känns som att det är här jag hör hemma”

Svenskan hintar om en ökad satsning på LPGA Tour framöver.