Hoppa till innehåll

Fem nya namn i golfens Hall of Fame

Fem nya golfprofiler tar plats i golfens Hall of Fame.

Jesper Johansson

Under onsdagen meddelade World Golf Hall of Fame vilka fem personer som nu får en plats bland de absolut största.

På Pebble Beach i juni 2019 kommer Retief Goosen, Peggy Kirk Bell, Billy Payne, Dennis Walters och Jan Stephenson ta plats i finrummet. 15 personer var nominerade till en plats och de här fem fick minst 75 procent av rösterna i den 16 personer stora juryn där profiler som Annika Sörenstam, Gary Player och Jack Nicklaus ingår.

DOKUMENT: Så blev Annika Sörenstam bäst i världen

Retief Goosen vann sju gånger på PGA Tour under karriären och vann US Open 2001 och 2004. Totalt har han vunnit 36 gånger runt om i världen och på European Tour vann han Order of Merit vid två tillfällen.
– Det var lite chockerande. Man glömmer lite vad man gjort genom åren och jag är glad för att det jag åstadkommit tagit mig in i Hall of Fame, kommenterade Goosen sin plats in i golfens absolut finaste rum.

2016 avled Peggy Kirk Bell. Under sin karriär vann hon en major 1949 men hon är mer känd för sitt starka engagemang inom damgolfen. Och 2002 blev hon den första kvinnan att ta plats i World Golf Teachers Hall of Fame.

Billy Payne tar en plats i Hall of Fame efter att han pensionerats från arbetet som ordförande på Augusta National Golf Club. Amerikanen förändrade en hel del i den mäktiga klubben. Bland annat var han den första att tillåta kvinnliga medlemmar och skapade stora amatörtävlingar i både Asien och Sydamerika.

Dennis Walters är mest känd som en av golfens största underhållare. Amerikanen var förlamad från midjan och ner efter en olycka men lyckades trots det fortsätta inom golfen som underhållare med en häftig trickshow. Totalt har han gjort över 3 000 föreställningar på golfklubbar över hela världen.

Jan Stephenson vann 16 gånger på LPGA Tour. Tre av de segrarna var i majors. Hon är också känd för att hon gjorde golfen glamorös på sin tid.


Samarbete med Ålands Golfklubb

Upplev Ålands Golfklubb – Östersjöns golfparadis

I över fem decennier har svenska golfgäster vallfärdat till Ålands Golfklubb. Här, på en av Östersjöns mest solsäkra destinationer under sommaren, hittar du bland annat Finlands bana golfbana.

Redaktionen

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren tiger woods i röd golfpiké
Tournytt

Tiger Woods med i The Masters? Nya tecken väcker hopp

Uppdateringar i Masters-appen och rykten från Augusta får golfvärlden att spekulera igen.

golfspelare slår med golfklubb på en golfbana
Tournytt

Golfikonen tar över efter svenske pionjären

Colin Montgomerie tar plats i European Tour Groups styrelse – ersätter Ove Sellberg.

Folke Brisbane
Tournytt

Folkes fina form fortsätter

Så gick det för svenskarna på LET och DP World Tour.

Fem LPGA-stjärnor klara för inomhusligan

Inga svenskor än – men flera LPGA-stjärnor är klara för den kommande inomhusligan WTGL.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Tiger Woods 50 år – karriären i 50 punkter

Tiger Woods fyller 50 år. Här går vi igenom golflegendarens karriär i 50 punkter.

Svensk Golf

Fem spaningar från Masters första dag

Couples rekord, basebollegend med bra skärpa, trångt på flygplatsen, så snabbt spelade första gruppen – och vad hade egentligen Garcia på sig?

Norlander topp 10 i Texas – Sagström till semifinal i Las Vegas

Toursvepet: Så går det för svenska spelare i veckans hetaste tourtävlingar.

De väljs in i Hall of Fame

Robert Karlsson och John Cockin tar plats i finrummet.