Hoppa till innehåll

Fantomrond tog Kinhult till Pebble Beach

"Har spelat den en miljon gånger på Playstation"

Martin Strömberg

Under måndagen avgjordes ett av kvalen till nästa veckas US Open, på engelska Walton Heath.

Elva svenskar kom till start och en av dem lyckades ta sig in bland de 14 lyckliga som får varsin plats i fältet på Pebble Beach.

Marcus Kinhult slog till med en bogeyfri 64:a andra ronden på den gamla banan och med sina nio under par totalt slutade han delad femma bland de 110 startande.

– Jag spelade bra idag och det var första dagen med min nya caddie, Mark Crane. Kul att få en bra start med honom, berättar en glad Marcus Kinhult för svenskgolf.se/wp.

Tidigare har Henrik Stenson och Alex Norén kvalificerat sig för US Open och spelat tävlingen tidigare. Men det blir debut för Kinhult, som ju slog till och vann sin första ET-titel på Hillside utanför Southport häromveckan då han vann British Masters.

– Det kommer att bli grymt på Pebble tror jag. Jag har spelat banan en miljon gånger på Playstation men aldrig varit där i verkligheten, berättar Kinhult.

US Open inleds torsdagen den 13 juni.

Fantomrond tog Kinhult till Pebble Beach

Mer från samma ämne

Läs också

två män vid ett podium och en pokal
Tournytt

LIV Golf får världsrankingpoäng – men!

OWGR ger grönt ljus från 2026. Beslutet välkomnas – men väcker också kritik.

golfspelaren bryson dechambeau i ljusa golfkläder
Tournytt

DeChambeau kritisk: ”Inte vad vi skrev på för”

Inför 2026 byter LIV Golf från 54 till 72 hål. Bryson DeChambeau är tveksam – trots stöd från andra stjärnor.

Moutai Singapore Open - Round Two
Tournytt

LIV Golf League flyttar in på Viaplay – så ser du Hellgren i debuten

TV-tider för LIV Golf Leagues säsongspremiär i Saudiarabien.

Toursvepet – 62-rond av Svensson

Följ de svenska spelarna runt om på världens tourer här i Toursvepet.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Så slutade streckstriden på DP World Tour

Marginalerna med – och mot – svenskarna.

Lindberg delar ledningen i Sydkorea

Jagar sin första seger på DP World Tour efter stark rond.

Lindberg femma i Skottland

På väg mot kanonsäsong efter ännu en stark tävling.

Stark svenskstart i Frankrike

Marcus Kinhult och Jens Dantorp inledde veckans DP World Tour-tävling FedEx Open de France lovande.