Hoppa till innehåll

Fahrbring klättrar – Rahm mot historieskrivning

Jens Fahrbring stod för en av dagens lägsta scorer, Angel Hidalgo vägrar släppa taget om ledningen. Men allt händer i skuggan av Jon Rahms jakt på att skriva ny historia i Spanien.

Felix Månsson

Jens Fahrbring gjorde en hole in one på det elfte hålet under fredagen. Ändå såg han ut att gå mot en väg nedåt på ledartavlan.

Den vägen ville Fahrbring inte vandra. Något spretiga första nio ledde till hela fem birdies men också två bogeys. Puttern fungerade och inspelen satt och det gjorde att en bogeyfri sista nio smyckades med tre birdies. Hans 65 slag (-6) var bland dagens allra lägsta och Fahrbring gjorde ett rejält skutt upp på ledartavlan, upp till en tredjeplats.

När alla spelare gått klart sin rond landade svensken till slut på en delad sjätteplats, sex slag efter ledaren Angel Hidalgo som är på väg att göra en så kallad wire to wire-seger. Alltså att han haft ledningen från första dagen till segern.

Men det mesta som sker hamnar i skuggan av hemmasonen Jon Rahms framfart i Madrid.

Spanjoren är på plats på Club de Campo de Madrid för att skriva ny historia på spansk mark. Det var i Spanien allt började för DP World Tour. Den allra första Europatourtävlingen spelades i Madrid år 1972. Under dessa 52 år har europeiska profiler och legender beträtt banorna och skrivit den färgstarka historien med sitt spel.

Den mest färgstarka av alla, Seve Ballesteros, vann 50 gånger på Europatouren innan hans alltför tidiga bortgång år 2011. Tre av dessa segrar var i Open de España. Den bästa av dagens spanska spelare, Jon Rahm har under sin karriär berättat om sin enorma vördnad för idolen Ballesteros. Inte minst vid segern i The Masters år 2023, en seger som Rahm tillägnade sin landsman som samma dag skulle ha blivit 66 år på samma dag.

Precis som den stora idolen har Rahm också vunnit tre DP World Tour-tävlingar. Den här veckan har han alltså chans att gå om sin hjälte.

Men fredagen blev inte som Rahm planerat. Efter torsdagens blåst var andra rundans förhållanden mer scorevänliga. Det lyckades spanjoren inte utnyttja och kanske rann historieskrivningen ut i sanden. Men lördagen kom och Jon Rahm var så klinisk som han är kapabel till. Inga bogeys och sex birdies tog upp honom till totalt elva under par. Landsmannen Angel Hidalgo leder med två slag inför finalronden, men han ligger på 398:e plats på världsrankingen. Rahm ligger på 15:e och har precis vunnit den individuella LIV-säsongen.

Frågan är om Hidalgo har vad som krävs för att stoppa Jon Rahm från att bärga sin fjärde Open de España, och skriva ny historia i Seve Ballesteros minne.

Mer från samma ämne

Läs också

Moutai Singapore Open - Round Two
Tournytt

LIV Golf League flyttar in på Viaplay – så ser du Hellgren i debuten

TV-tider för LIV Golf Leagues säsongspremiär i Saudiarabien.

golfspelaren jon rahm i rosa golfkeps och svart golfpiké
Tournytt

DP World Tour kan slopa böter för LIV-spel

DP World Tour utreder att slopa böter för spel i LIV Golf. Jon Rahm välkomnar dialogen.

golfspelaren annika sörenstam i varma golfkläder
Tournytt

Sörenstam kritiserar beslutet att ställa in

LPGA:s säsongsstart i Florida kortades till 54 hål – ett beslut som väckte frågor och kritik.

DP World Tour kan slopa böter för LIV-spel

DP World Tour utreder att slopa böter för spel i LIV Golf. Jon Rahm välkomnar dialogen.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

LIV Golf i samtal med DP World Tour om Rahms framtid

Förhandlingar om sanktioner kan avgöra Jon Rahms Ryder Cup-status.

Lagergren jagar PGA Tour-kort i Spanien

Stjärnfyllt startfält i Open de España – Rahm, García och sju svenskar på plats.

Uppgifter: LIV Golf slutar betala böter till DP World Tour

Har betalt 193 miljoner kronor i böter åt sina spelare.

Rahm: ”The Open är det finaste man kan vinna”

Spanjoren jagar säsongens första seger.