Hoppa till innehåll

Europa vann Junior Solheim Cup efter heroisk insats

Om juniorernas Solheim Cup är något att gå på kommer Europas damer få en enkel match i den stora tävlingen mot USA. De lyckades nämligen vinna juniormotsvarigheten efter att ha vänt ett stort underläge.

Jesper Johansson

Det europeiska laget lyckades för första gången någonsin vinna Junior Solheim Cup på amerikansk mark under torsdagen.

De främsta flickorna under 18 år deltar i matchen och inför sista dagen vände de ett 8–4-underläge då de vann 9 av 12 poäng tillgängliga under singeldagen.

I laget, lett av Annika Sörenstam, deltog två svenskor. De båda lyckades vinna och så på ett dramatiskt vis. Meja Örtengren, Landeryd, var fyra ner efter nio hål. Hon lyckades dock vinna matchen 2&1 över amerikanskan Kaitlyn Schroeder.

Nora Sundberg, från Stockholms Golfklubb, följde upp det hela med en seger 3&1 över USA:s Bailey Shoemaker efter att ha haft ledningen från hål 7 och in.

Till slut var det tjecken Denisa Vodičková som fullbordade vändningen på det 17:e hålet mot Sara Im.

Kapten Sörenstam sa efteråt:
– Jag känner mig väldigt stolt. Det är många känslor just nu. Det har varit en ära att få vara kapten för det europeiska laget. Jag har haft turen att ha haft en del framgångar i min karriär, det här är definitivt en av dem. Utöver min familj har jag dedikerat min tid åt att stötta juniorgolf och det är veckor som dessa som får mitt hjärta att fyllas med härliga minnen. Den här veckan såg vi det bästa juniorgolfen i världen har att erbjuda, det får mig att le.
– Golfens framtid är i goda händer och jag ser fram emot att se alla de här tjejerna lyckas framöver.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren viktor hovland, järnklubba, ljusa mönstrade golfkläder
Tournytt

Hovland kritisk till PGA Tours hantering av LIV-spelare

Viktor Hovland välkomnar återvändande stjärnor – men ifrågasätter PGA Tours linje efter LIV-avhoppen.

två män vid ett podium och en pokal
Tournytt

LIV Golf får världsrankingpoäng – men!

OWGR ger grönt ljus från 2026. Beslutet välkomnas – men väcker också kritik.

golfspelaren bryson dechambeau i ljusa golfkläder
Tournytt

DeChambeau kritisk: ”Inte vad vi skrev på för”

Inför 2026 byter LIV Golf från 54 till 72 hål. Bryson DeChambeau är tveksam – trots stöd från andra stjärnor.

Mötet: Meja Örtengren

Stor intervju med amatören Meja Örtengren som i somras blev första svenska amatör att vinna på Ladies European Tour.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Rory McIlroy: Europa är starkare nu

Världstvåan Rory McIlroy hyllar sina lagkamrater och hoppas att en bortaseger på Bethpage Black i New York ska kröna det han själv beskriver som det bästa året i sin karriär.

Anna Nordqvist blir Europas kapten i Solheim Cup 2026

Den svenska stjärnan leder laget i Nederländerna – hennes tionde Solheim Cup.

USA vann Solheim Cup efter drama

Europa gjorde match av Solheim Cup trots stort underläge.

Starttider, söndagens singelspel, Solheim Cup

Nordqvist första svenska ut i fjärde singelmatchen.