Hoppa till innehåll

Eriksson klättrar 642 platser på världsrankingen

Philip Eriksson tar ett jättekliv på världsrankingen.

CM Hellsten

J.B. Holmes anlände till Riviera Country Club i Pacific Palisades som nummer 100 på världsrankingen.
När Genesis Open summerades hade J.B. Holmes säkrat segern på den klassiska banan i Los Angeles-förorten.
Förutom prischecken avancerar amerikanen på världsrankingen och är nu rankad 42:a

Det blev en placeringsförändring bland de 10 främsta.

Så här ser världstoppen ut:

Eriksson klättrar 642 platser på världsrankingen
Klicka på bilden för att komma till världsrankingen.

Jonas Blixt hade en riktigt bra arbetsvecka på PGA Tour och delade 15:e platsen med bland andra tävlingens värd – Tiger Woods.
Jonas Blixt klättrar 60 platser på världsrankingen.

Drömrond av Längfors

På ET var Per Längfors i ledningen efter lördagsvarvet men försvann sedan i matchspelsfasen under söndagen.
På världsrankingen avancerar han 101 platser.

Svensk seger på Sunshine Tour

Philip Eriksson som tävlar för Hallstaviks GK i Uppland, men har sin bas i Halmstad åkte till Fancourt i Sydafrika för att spela Dimension Data Pro-Am på Sunshine Tour.
Philip Eriksson var, i konkurrens med flera sydafrikanska ET-spelare, bäst av alla och tar ett jättekliv på världsrankingen – 642 platser uppåt.

Så här ser svensktoppen ut:

Eriksson klättrar 642 platser på världsrankingen
Klicka på bilden för att komma till världsrankingen.

Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.