Hoppa till innehåll

Engström har sjuslagsledning i Kenya

Svenskan med stormsteg mot första segern på LET

Julia Engström har verkligen prickat storformen lagom till säsongsavslutningen 2019.

Hon slutade delad fyra förra veckan i Spanien och nu har hon skaffat sig en sjuslagsledning inför sista ronden av Magical Kenya Open.

Engström gick tredje ronden på 70 slag och med sina 13 under par totalt har hon tagit ett rejält grepp om tävlingen och kan under söndagen ta sin första seger på Ladies European Tour.

– Jag fick en bra start och bara fortsatte. Jag gjorde en dubbel på åttan men kom tillbaks direkt med en birdie, jag utnyttjade par-femmorna och hade kul därute, sa Engström till LET:s hemsida.

Ledningen kunde faktiskt ha varit ännu större då Engström avslutade tredje ronden med bogey på såväl hål 17 som 18.

Totalt blev det sex birdies, två bogeys och en dubbelbogey under lördagen.

Enda orosmolnet för Julia Engström är att hon haft lite problem med den kenyanska maten.

– Jag har inte ätit mycket och blev lite trött på slutet. Jag ska föröska att äta idag och dricka mycket vatten och förhoppningsvis blir det bättre i morgon.

Näst bästa svenska är Jessica Karlsson på en delad 35:e plats, 17 slag bakom Engström. 

Engström har sjuslagsledning i Kenya
Klicka på bilden för att komma till ledartavlan
Samarbete med Bjäre Golfklubb

Varierat spel, vidsträckta vyer och gästfrihet – hos Bjäre Golfklubb i Skåne

På natursköna Bjärehalvön i nordvästra Skåne, strax utanför Båstad, ligger Bjäre Golfklubb Hotel & Lodge med öppna vyer över det i övrigt platta, skånska landskapet för en oförglömlig spelupplevelse.

Redaktionen

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare tar emot pris på golfbana
Tournytt

Två svenska amatörer klara för U.S. Women’s Open

Först Meja Örtengren. Och nu även Johanna Sjursen. De svenska amatörerna är klara för U.S. Women’s Open i Los Angeles i början av juni.

golfspelaren bryson dechambeau i vit golfkeps och blå golfpiké
Tournytt

LIV-bossen om DeChambeau: ”Jag är inte säker”

Bryson DeChambeau saknar nytt kontrakt – samtidigt jagar LIV Golf nya investerare inför 2027.

golfspelaren ludvig åberg i golfkläder på en golfbana
Tournytt

5 slag som gav Åberg miljoner – eller gjorde de det?

Vi fastnar gärna vid misstagen – eller de briljanta slagen. Men över 72 hål är det helheten som avgör.

Tangerat personbästa av Arwefjäll i Mauritius

Delade andraplatsen efter bogeyfri avslutande 66-rond

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Toursvepet – Starka ronder av Norén och Åberg

Följ de svenska spelarna runt om på världens tourer.

Fem svenskar vidare i Kenya

Lemke fortsatt bra med på delad åttondeplats.

Kanonrond för Lemke – delar ledningen i Kenya

Niklas Lemke var bogeyfri och delar ledningen i veckans DP World Tour-tävling. Flera svenskar jagar landsmannen i täten.

Pettersson femma i Malaga

Två slag från andraplatsen i säsongsavslutningen.