Hoppa till innehåll

Els utmanar Tiger: ”Kom och slå oss om du kan”

Under 2026 är Tiger Woods kvalificerad för spel på PGA Tour Champions.

Den 15-faldige majorsegraren Tiger Woods fyller 50 år den 30 december 2025 och kan därmed, om han vill, spela på PGA Tour Champions.

Något som den fyrafaldiga majorsegraren, Ernie Els, skulle tycka om.

– Jag har sagt det tidigare, kom och spela! Det kan bara vara bra för honom. Man kan åka golfbil utan att skämmas och han kan spela sig i form igen utan stress, sa Els till Palm Beach Post under ett välgörenhetsevent för autism i Jupiter, Florida, tidigare i veckan.

Woods har dragits med mängder av skador senaste åren och har inte spelat på PGA Tour sedan han missade kvalgränsen i The Open i juli 2024. Han drog av sin vänstra hälsena under ett träningspass i hemmet i mars 2024 och har sedan dess rehabtränat men inte tävlat.

Els å sin sida har spelat på PGA Tour Champions sedan 2020 och har samlat ihop sju segrar på seniortouren. Han har också två andraplatser bakom Woods i majorsammanhang, båda år 2000. De två är vänner sedan många år och Els avslutar med en utmaning till Woods.

– Kom och slå oss om du kan.

PGA Tour Champions första tävling under 2026 spelas preliminärt på Hawaii i mitten av januari.

Tävlingsredaktör på svenskgolf.se. Spelat golf sedan 7 års ålder, men blev fast först i tonåren. Efter många år på Aftonbladet/Sportbladet gick resan vidare till Svensk Golf. Åtta HIO hittills – tvåsiffrigt är målet innan livet är över.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren jon rahm i rosa golfkeps och svart golfpiké
Tournytt

DP World Tour kan slopa böter för LIV-spel

DP World Tour utreder att slopa böter för spel i LIV Golf. Jon Rahm välkomnar dialogen.

golfspelaren annika sörenstam i varma golfkläder
Tournytt

Sörenstam kritiserar beslutet att ställa in

LPGA:s säsongsstart i Florida kortades till 54 hål – ett beslut som väckte frågor och kritik.

Hilton Grand Vacations Tournament Of Champions 2026 - Round Three
Tournytt

Världstvåan vann utan att spela

Sista ronden ställdes in på grund av kyla – Korda segrare igen efter ett drygt år.

Rose historisk på Torrey Pines

Vann med sju slag – raderade ut Woods och Burns rekord.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Tredje spelaren över 100 miljoner dollar

Världsettan Scottie Scheffler inledde 2026 med seger – och blev den tredje spelaren över 100 miljoner dollar.

Scheffler överlägsen i årsdebuten

Tog sin 20:e seger på PGA Tour och anslöt till fint sällskap.

Jacobson fyra i årsdebuten

Sex slag bakom Cink efter 70 slag sista ronden.

Åberg: ”Klättrar på väggarna”

Ludvig Åberg är sugen på att få sätta igång säsongen.