Hoppa till innehåll

Efter skadehelvetet – Day i segerstriden igen

Australiern delar ledningen på favoritbanan.

Jason Day har inte vunnit sedan i början av maj 2018 då han spelade hem Wells Fargo Championship på Quail Hollow.

Skadebekymmer, oftast ryggrelaterade, svingproblem och svårigheter med motivationen har gjort att den förre världsettan rasat till en 129:e plats på världsrankingen inför veckans Farmers Insurance Open på Torrey Pines utanför San Diego.

Men just här har Day tagit två av sina tolv segrar på PGA Tour, den senaste 2018 då han besegrade Alex Norén i ett dramatiskt särspel som varade i sex hål.

Nu har Day gett sig själv möjligheten att ta sin tredje seger på favoritbanan, han delar ledningen efter tre ronder på 14 under par tillsammans med amerikanen Will Zalatoris. Day gick tredje ronden på 67 slag efter att ha avslutat med tre raka birdies på hål 16-18, i klippet här nedanför ser vi birdieputten på hål 16.

Day beskriver de senaste tre åren så här: ”Väldigt mycket stress, hur jag än gjort så har det gjort ont. Att gå från att ha varit bland de bästa i världen och plötsligt försvinner allt under dig”.

För Alex Noréns del blir det svårt att nå den absoluta toppstriden den här gången. Han gick runt på 71 slag (-1) tredje ronden och delar 38:e plats, åtta slag bakom tätduon.

Klicka här för att komma till ledartavlan

Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.