Hoppa till innehåll

Efter majorsegern – Alfredsson klar för US Open

Helen Alfredsson vann veteranmajorn och får en fribiljett till damernas US Open.

CM Hellsten

Förra veckan arrangerades två parallella majortävlingar. På Long Island utanför New York lyckades Brooks Koepka försvara sin Wanamaker Trophy när han vann PGA Championship på Bethpage Black.

Samtidigt i North Carolina erövrade Helen Alfredsson karriärens andra majortitel.
1993 vann hon Nabisco Dinah Shore – en tävling som numera går under namnet ANA Inspiration.
26 år senare kom alltså nästa majortitel.

Här är alla svenska majorvinnare

Söndagen 19 maj 2019 tog Helen Alfredsson hem U.S. Senior Women’s Open på Pine Needles Lodge & Golf Club.
– Jag är helt utpumpad. Det är svårt att fatta det här efter att ha varit ute och kämpat och fokuserat så hårt under hela tävlingen. Särskilt när man inte tävlar så ofta nuförtiden. Jag är glad att nästa tävling inte är förrän oktober för det tar längre tid att återhämta sig nuförtiden, sa Helen Alfredsson efteråt.

TV: Se hur Helen spelade hem majorn

Fast, det dröjer inte till i höst innan hon tävlar igen.
Tack vare segern får Helen Alfredsson en fribiljett till damernas US Open som avgörs redan under Kristi himmelsfärdhelgen – 30 maj till 3 juni på Country Club of Charleston i South Carolina.

Fem svenskor finns med i startfältet, förutom Helen Alfredsson även:

• Jenny Haglund.
• Caroline Hedwall.
• Pernilla Lindberg.
• Anna Nordqvist.

 


Mer från samma ämne

Läs också

golfspelarna will mcgee och annika sörenstam
Tournytt

Toursvepet – tung avslutning för Team Annika

Så gick det i årets sista tourtävlingar.

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.