Hoppa till innehåll

Efter 63 (!) klarade kvalgränser i rad – Langers svit bruten

Tyskens makalösa facit i majors fick ett slut.

Tyske Bernhard Langer har dominerat PGA Tour Champions under många år och vunnit Charles Schwab Cup, tourens Order of Merit, inte mindre än sju gånger och har spelat hem elva seniormajors. Men i fredags tog en av Langers mest imponerande sviter slut. Efter 63 klarade kvalgränser i rad i seniormajors missade han kvalgränsen i veckans U.S. Senior Championship. Langer gick runt Saucon Valley på 74-75 och missade kvalgränsen med två slag. Langer gjorde bland annat en ödesdiger dubbelbogey på det 16:e hålet som tog honom ner till fel sida om kvalgränsen.

Vanliga tävlingar på PGA Tour Champions har ingen kvalgräns vilket innebär att Langer spelat varenda helg i de 303 tävlingar han spelat. Han har vunnit 43 gånger och har vid sidan av sina elva majorsegrar 43 topp tio-placeringar i majors. Ett makalöst facit som nu fick en liten plump i protokollet.

U.S. Senior Open leds efter tre ronder av irländaren Padraig Harrington på elva under par, han är fem slag före amerikanerna Gene Sauers och Rob Labritz. Enda svensken som är kvar i tävlingen, Robert Karlsson, är på delad 48:e plats, 17 slag bakom Harrington.


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren jon rahm håller presskonferens vid ett skrivbord på en scen
Tournytt

Rahm om LIV-avhoppet: ”För många frågetecken”

Jon Rahm förklarar varför han lämnade LIV Golf. Nu öppnar han för en återkomst till PGA Tour.

golfbana och höghus
Tournytt

DP World Tour inför krisplan – stjärnor stannar hemma

Säkerhetsläget i Mellanöstern oroar inför slutspelet. Nu har DP World Tour infört en särskild krisplan.

golfspelare i varma golfkläder på grön golfbana
Tournytt

13 svenskar i maratonkvalet – många LIV-spelare i fältet

13 svenskar slåss om 15 tourkort i DP World Tours finalkval. Bland motståndarna finns flera tidigare LIV-spelare.

Uppåt för Sjöland – neråt för Stenson

Svenskduon delar 18:e plats inför sista ronden av Senior Open.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Svenskarna föll tillbaks i U.S. Senior Open

Stenson och Jacobson långt efter ledande Cink.

Stenson på par – Karlsson bäste svensk

På par efter första rundan i Senior PGA Championship – Karlsson bäste svensk.

Fyra svenskar i U.S. Senior Open – men mästaren saknas

LIV Golf-tävlingen i Dallas krockar med veckans seniormajortävling. Joakim Haeggman, Freddie Jacobson, Robert Karlsson och Mikael Lundberg finns med i fältet.

Toursvepet – Karlsson tvåa för sjätte gången

Här i Toursvepet följer ni de svenska spelarna runt om i Tourvärlden.