Hoppa till innehåll

Edfors: Här avgörs Nordea Masters!

Proffset Johan Edfors berättar var veckans Nordea Masters kommer att avgöras.

Jesper Johansson

Johan Edfors är delägare av Hills Golf & Sports Club och har därmed spelat veckans Nordea Masters-bana oftare än de flesta i startfältet. Han har också varit delaktig i banans arbete för att ändra designen.

Till svenskgolf.se/wp berättar han nu var tävlingen kommer att avgöras.
– Inledningen är rätt så svår med ettan och tvåan. Men nyckelhålen är nog… nian är ett hål där det gäller att slå en riktigt bra drive. Annars kan det bli en ganska hög score där, säger Edfors.
– Hålet är ganska långt. Det är ganska smalt och har vatten hela vänstersidan. Sedan är det en ruffslänt på högersidan där man inte vill hamna heller. Så där måste du träffa fairway annars kan du inte träffa green på två. Och drawar du för mycket är du i plurret och då når du inte upp på tre, vilket kan resultera i en dubbel till och med.

Och även om du träffar farway menar Johan Edfors att det inte finns några garantier att scoren blir låg på det tolfte hålet.
– Det är ett ganska knivigt inspel beroende på var flaggan står. 

Ytterligare två hål kommer att vara avgörande under veckan, menar Johan Edfors. Vilka de är kan du se i videoklippet ovan.


Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren viktor hovland, järnklubba, ljusa mönstrade golfkläder
Tournytt

Hovland kritisk till PGA Tours hantering av LIV-spelare

Viktor Hovland välkomnar återvändande stjärnor – men ifrågasätter PGA Tours linje efter LIV-avhoppen.

två män vid ett podium och en pokal
Tournytt

LIV Golf får världsrankingpoäng – men!

OWGR ger grönt ljus från 2026. Beslutet välkomnas – men väcker också kritik.

golfspelaren bryson dechambeau i ljusa golfkläder
Tournytt

DeChambeau kritisk: ”Inte vad vi skrev på för”

Inför 2026 byter LIV Golf från 54 till 72 hål. Bryson DeChambeau är tveksam – trots stöd från andra stjärnor.

Örtengren historisk på Hills

Slog alla proffsen efter imponerande spel på Hills.

Roger Andersson

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Många svenskor topp 10 på Hills

Linda Wessberg, Meja Örtengren och Lisa Pettersson delar andraplatsen i Hills Open – ett slag bakom ledaren.

Roger Andersson

Ingrid Lindblad: ”Mer nervöst att spela hemma än i USA”

Svenska LPGA-segraren Ingrid Lindblad gör efterlängtad start i Hills Open inför familj, vänner och publik.

Roger Andersson

Svenska stjärnor väljer bort Hills Ladies Open

Trots att Hills Ladies Open är årets enda LET-tävling i Skandinavien väljer de största svenska stjärnorna bort tävlingen. Endast Ingrid Lindblad kommer till start, medan namn som Linn Grant, Anna Nordqvist och Madelene Sagström satsar vidare på LPGA.

Roger Andersson

Grants höll undan från Edfors

Linn Grant majorladdade med seger i Två Generationer Mixed under Golfens SM-vecka tillsammans med pappa John.