Hoppa till innehåll

Dubbla eaglar gav Kim första majorsegern

Gick fem under par på avslutningshålet under sista dagen.

Det blev en oerhört dramatisk avslutning av damernas fjärde major 2025, Evian Championship där världstvåan, Jeeno Thitikul länge såg ut att gå mot segern. Men 24-åriga Grace Kim ville annat.

Australiensiskan gjorde eagle på det 72:a hålet för att ta sig in särspelet och gjorde sedan ännu en eagle på samma hål för att knipa segern på det andra särspelshålet. Däremellan hann hon med att sätta en chipp på första särspelshålet för att ta spelet vidare.

– Helt fantastiskt. Jag har haft problem den här säsongen, med spelet och med motivationen, och så händer detta, sa en lycklig segrare.

Minjee Lee och den engelska amatören Lottie Woad delade tredjeplatsen, ett slag bakom segraren, och amerikanskorna Andrea Lee och Angel Yin delade femteplatsen ytterligare ett slag bakom.

Grace Kim var rankad på plats 99 på Rolex Ranking inför veckan men kommer att klättra ordentligt efter segern. Hon hade en seger på LPGA Tour sedan tidigare i Lotte Championship 2023.

Enda svenskan som fick spela alla fyra varven, Madelene Sagström, avslutade med 70 slag (-1) och delade 49:e plats på par sammanlagt, 14 slag bakom segrande Kim.

Mer från samma ämne

Läs också

US golfer Tiger Woods (L) gives instructions to Au
Tournytt

100 majors i följd – Scotts debut långt före iPhonen

Men australiensaren har långt upp till Nicklaus rekord.

J.J Spaun
Tournytt

Svindlande summa väntar segraren på Shinnecock

Prissummorna i majors fortsätter uppåt.

2026 U.S. OPEN - Preview Day Three
Tournytt

Nya, snälla USGA

Bredare fairways och långsammare greener väntar på Shinnecock Hills.

Ny stark tävling av Wallin

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Martin Strömberg

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Stark och Grant jagar segern i Michigan

Tre slag bakom sydkoreanska paret inför sista dagens spel.

Tätkänning för Stark och Grant

Delar fjärdeplatsen efter 63-rond på fredagen.

Korda uppfyllde drömmen – vann U.S. Women’s Open

Stark delad åtta i titelförsvaret på Riviera CC.

Stark smyger med i titelförsvaret

Bara fem slag bakom ledarna inför helgens spel.