Hoppa till innehåll

Dustin Johnson tog tredje raka segern

Dustin Johnson har onekligen hittat formen de senaste veckorna. Under söndagen knep världsettan sin tredje raka seger.

Erik Hallberg

Veckans WGC-tävling bjöd på mycket dramatik och många spännande matcher, men när tävlingen tillslut avgjorts är��en sak tydlig – Dustin Johnson är en värdig vinnare. 

Faktum är att den långtslående amerikanen inte låg under någon gång under hela turneringen.

Under veckan har Johnson ställts mot många välkända namn så som Jimmy Walker, Zach Johnson och Alex Norén men ingen har rått på honom. 

Norén förlorade kvartsfinalen trots att svensken spelade fin golf. Efter den matchen lovordade Johnson världselvan från Haninge.

Väl framme i finalen ställdes Johnson mot den spanska överraskningen Jon Rahm.

Precis som i matchen mot Norén öppnade Dustin Johnson finalen på ett fint sätt. Efter åtta hål hade amerikanen fem(!) upp. Men Rahm jobbade sig tillbaka in i matchen. Under de avslutande nio hålen gjorde Rahm också en attack för att komma ikapp och tvinga fram ett särspel.

Med birdies på hål 13, 15 och 16 lyckades Rahm krympa avståndet till ett men närmre än så kom aldrig spanjoren. 

– Jag blev verkligen testad i dag. Jag tycker inte att jag gav honom något hål förutom tian där jag treputtade. Det var tufft där ute i dag greenerna var snabba och vinden påverkade puttarna. Jon spelade riktigt bra men jag gav honom ingenting gratis, säger Johnson till pgatour.comö

Segern är Dustin Johnsons tredje raka och amerikanen håller med om att han verkligen har hittat formen även om han menar att veckan varit ganska tuff.

– Jag spelar ganska bra nu. I dag var en riktigt tuff dag, en lång dag. Hela den här veckan var tuff men jag är stolt över sättet jag spelar på och sättet jag höll fokus på trots att Jon började göra birdies på de sista nio hålen.

Se Dustin Johnson kommentera sin seger här:

Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.