Hoppa till innehåll

Dustin håller sviten vid liv

Har tagit minst en seger per säsong på PGA-Tour senaste 13 åren.

Dustin Johnson höll undan och vann Travelers Championship.

Och han såg dessutom till att det blev riktigt spännande på slutet på TPC River Highlands.

Dustin var två slag bakom ledande Brendon Todd inför slutronden, men efter tre raka birdies på hål 8, 9 och 10 hade han vänt till en tvåslagsledning.

När Todd sedan strulade till det ordentligt på hål 12, där han till slut fick kämpa i en trippelbogey, hade DJ plötsligt en till synes betryggande treslagsledning med sex hål kvar.

Ny tvåa i det läget var Kevin Streelman.

Men det skulle bli tajt på sluthålen även den här tävlingen.

Efter en drive out-of-bounds på relativt enkla par-femman 13 där Johnson dessutom höll på att sätta andra utslaget i vattnet, blev det lite darrigt. Hans utslag på korta par-fyra 15 räddades mirakulöst av ruffen i vattenkanten till vänster och DJ lyckades rädda par efter att ha tagit av sig om fötterna.

– Jag var inte så bra från tee idag men slaget på 13 var egentligen inte så dåligt. Jag pullade den lite grann och den rullade precis out. Jag visste att jag behövde en bra andraboll och lyckades rädda en bra bogey trots allt.

Efter att ledarbollen spelat klart hål 15 bröts spelet i ungefär en timme. När spelet kom igång blev det en bogey direkt på hål 16 och ledningen var bara ett slag inför de avslutande två hålen.

– Slog ett dåligt slag på 16 men är glad och nöjd över att jag lyckades hålla ihop slagen under de sista två hålen. Det var en konstig känsla att vinna utan publik på sista hålet men jag kände pulsen ändå, för mig spelar det ingen roll om det är en miljon människor eller inga.

Två raka par gav seger med ett slag före Streelman och två före Will Gordon och MacKenzie Hughes.

Det var hans 21:a viktoria på PGA-Tour i karriären och med det är han bäst sedan 2008 tillsammans med en viss Tiger Woods.

Johnson har dessutom nu den längsta sviten av säsonger med minst en seger med 13 säsonger. Bara Jack Nicklaus (1962-78) och Arnold Palmer (1955-71) har haft längre sviter med 17 raka segersäsonger var.

Enda svensken Henrik Norlander noterade 68 slag för fjärde raka ronden och slutade på delad 41:a plats. Det innebar att han klättrade från 91:a till 87:e plats på FedEx-listan.

För att se slutställningen, klicka på bilden nedan.

Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.