Hoppa till innehåll

Dubbla majorsegrarens revansch

"Jag blev förbannad - och det var skönt"

Martin Strömberg
Dubbla majorsegrarens revansch

Han har vunnit två majors men är ständigt underskattad.

Zach Johnson sköt 75 första ronden på Royal Birkdale.

Men idag, i värre förhållanden, var han nio slag bättre och spelade förmodligen in sig bland de främsta inför helgen.

– Jag hade ett bra rangepass efter ronden igår och jag var förbannad och det var skönt att släppa ut det. Jag var inte vansinnig och klättrade på väggarna men jag var upprörd över mitt spel, berättade Johnson efter sin 66-rond.

Han vann The Open på St Andrews 2015 och hade sedan tidigare en grön kavaj från Augusta 2007. Nu kommer han att ha ett utmärkt utgångsläge inför helgen på Royal Birkdale att addera ytterligare en.

Vädret blir allt sämre ute på banan och hans 66:a har i skrivande stund lyft honom 95 placeringar till en delad 26:e plats. Den placeringen kommer att förbättras allt eftersom dagen lider.

– Jag har inget emot att vara underdog med ryggen mot väggen. Jag har kämpat hela mitt liv och det passar mig bra.

Och det har gett den 41-årige amerikanen två majors – hittills.

 

 

 

Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.