Hoppa till innehåll

Dubbelt svenskt när Lagergren vann igen

Tog sin andra seger för året när han vann på Landeryd – Vesterby.

Det var mycket svenskt i toppen av ledartavlan när sista ronden av Indoor Golf Group Challenge inleddes på Landeryds GK – Vesterby under söndagen. Och visst blev det hemmaseger till slut, dubbelt upp dessutom. Joakim Lagergren var fyra slag bakom ledande Mikael Lindberg när dagen började men lyckades till slut ta sig förbi på sista hålet då Lindberg, som ledde hela ronden, avslutade med en trippelbogey efter att ha straffats hårt i ruffen efter en missad drive.

– Det är en dröm som går i uppfyllelse att få vinna på hemmaplan. Men jag tycker synd om Mikael, det var ett hemskt läge han fick i ruffen och det är inte så man vill vinna. Men jag är självfallet lycklig över segern, sa Lagergren, som tog sin första seger för året i Irish Challenge tidigare i augusti.

Han är nu trea på Road to Mallorca, Challenge Tours Order of Merit, och om han tar en seger till under säsongen får han ett kort till DP World Tour direkt. Annars blir det till att vänta till nästa säsong.

Jesper Sandborg slutade på andra plats på elva under par, ett slag bakom Lagergren, medan Lindberg delade tredjeplatsen med engelsmannen Jack Senior.

Nästa vecka spelar Challenge Tour på Rosa GC i Polen.

Mer från samma ämne

Läs också

Linnea Ström
Tournytt

Toursvepet – Ström ensam svenska kvar

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

golfspelaren tiger woods i röd golfpiké
Tournytt

Tiger Woods med i The Masters? Nya tecken väcker hopp

Uppdateringar i Masters-appen och rykten från Augusta får golfvärlden att spekulera igen.

golfspelare slår med golfklubb på en golfbana
Tournytt

Golfikonen tar över efter svenske pionjären

Colin Montgomerie tar plats i European Tour Groups styrelse – ersätter Ove Sellberg.

Stark finish av svenskarna på Riviera

Både Norén och Åberg gick på 66 slag sista ronden.

Martin Strömberg

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Ännu en vass slutrond av Söderberg

Tog andra raka topp tio-placeringen efter 64-rond.

Närspelet höll Norén bogeyfri

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Lagergren tolva inför slutronden i Nairobi

Fem slag från täten efter 54 spelade hål.

Toursvepet – Starka ronder av Norén och Åberg

Följ de svenska spelarna runt om på världens tourer.