Hoppa till innehåll

Drömstart för Robert Karlsson i Florida

Inledde året med birdiekavalkad i Chubb Classic.

Det är årsdebut på PGA Tour Champions för Robert Karlsson vid Chubb Classic i Florida, och svensken har verkligen rivstartat säsongen. Karlsson gjorde åtta birdies under första ronden som till slut skrevs till 66 slag (-6), det innebär en delad andraplats efter första ronden. I ledningen finns tyske Bernhard Langer på åtta under par. Karlsson delar andraplatsen med amerikanen Tim Petrovic och den duon är ett slag före tre spelare som delar fjärdeplatsen på fem under par.

Karlsson slutade tvåa i Chubb Classic förra året och berättade inför tävlingen att han såg fram mot att starta upp säsongen igen efter en fin säsong ifjol som dock avslutades med ryggproblem och missade tävlingar.

– Det känns väldigt kul att starta. Efter att förra året slutade lite tråkigt har jag ändrat lite på hur jag tränat, så jag har slagit färre bollar och byggt upp kroppen långsamt sedan skadan. Målsättningen är att förbättra mig jämfört med förra året men jag kommer att vara tålmodig och gå långsamt framåt under året, sa Karlsson till Svenskgolf.se.

Karlsson avslutade ronden med en fin up-and-down för birdie på det sista hålet.

Om att inleda med 66 slag första ronden är att gå långsamt fram så kommer säsongen 2022 att bli en trevlig säsong för Robert Karlsson.

Klicka här för att komma till ledartavlan


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

Ludvig Aberg. US Open
Tournytt

Åberg: ”Det kunde varit värre… och lite bättre”

Räddar många viktiga par... men får en birdielös fredag på Shinnecock Hills.

2026 U.S. OPEN - Round One
Tournytt

Majorsegraren bröt på Shinnecock Hills

Ryggproblemen stoppade Day ännu en gång.

Åberg Norén
Tournytt

Då startar Åberg och Norén på fredagen i U.S. Open

Prognoserna talar om ännu en blåsig dag på Shinnecock Hills.

Ny stark tävling av Wallin

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Martin Strömberg

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Karlsson vann efter sex särspelshål

Tog första segern för säsongen och klättrade på Order of Merit.

Då startar svenskarna i Canadian Open

Följ Norén, Nyholm och Svensson i Toronto.

Datagolf fortsätter att tro på Åberg

Har bara en spelare framför sig när sajten förutspår segrare.

Bogeyfri 65-rond gav Sandborg segern i Fjällbacka

Tog hem första årssegern efter tuff duell med lagkompisen.