Hoppa till innehåll

Drömstart för Robert Karlsson i Florida

Inledde året med birdiekavalkad i Chubb Classic.

Det är årsdebut på PGA Tour Champions för Robert Karlsson vid Chubb Classic i Florida, och svensken har verkligen rivstartat säsongen. Karlsson gjorde åtta birdies under första ronden som till slut skrevs till 66 slag (-6), det innebär en delad andraplats efter första ronden. I ledningen finns tyske Bernhard Langer på åtta under par. Karlsson delar andraplatsen med amerikanen Tim Petrovic och den duon är ett slag före tre spelare som delar fjärdeplatsen på fem under par.

Karlsson slutade tvåa i Chubb Classic förra året och berättade inför tävlingen att han såg fram mot att starta upp säsongen igen efter en fin säsong ifjol som dock avslutades med ryggproblem och missade tävlingar.

– Det känns väldigt kul att starta. Efter att förra året slutade lite tråkigt har jag ändrat lite på hur jag tränat, så jag har slagit färre bollar och byggt upp kroppen långsamt sedan skadan. Målsättningen är att förbättra mig jämfört med förra året men jag kommer att vara tålmodig och gå långsamt framåt under året, sa Karlsson till Svenskgolf.se.

Karlsson avslutade ronden med en fin up-and-down för birdie på det sista hålet.

Om att inleda med 66 slag första ronden är att gå långsamt fram så kommer säsongen 2022 att bli en trevlig säsong för Robert Karlsson.

Klicka här för att komma till ledartavlan


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

Linnea Ström
Tournytt

Toursvepet – Ström ensam svenska kvar

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

golfspelaren tiger woods i röd golfpiké
Tournytt

Tiger Woods med i The Masters? Nya tecken väcker hopp

Uppdateringar i Masters-appen och rykten från Augusta får golfvärlden att spekulera igen.

golfspelare slår med golfklubb på en golfbana
Tournytt

Golfikonen tar över efter svenske pionjären

Colin Montgomerie tar plats i European Tour Groups styrelse – ersätter Ove Sellberg.

Så ser du THE PLAYERS – då startar Åberg och Norén

Dags för PGA Tours flaggskeppstävling på Ludvig Åbergs hemmabana TPC Sawgrass.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Toursvepet – Nyholms sköna revansch

Avslutade vasst och klättrade 19 placeringar sista ronden.

Stark finish av svenskarna på Riviera

Både Norén och Åberg gick på 66 slag sista ronden.

Martin Strömberg

Karlssons stenröjning hjälpte Lagergren i toppstriden

Joakim Lagergren är med i toppstriden i Qatar Masters inför helgen. På hål 2 fick caddien Jesse Karlsson rycka in och röja undan stora stenblock åt sin spelare.

Lindblad två slag från täten

Delar femteplatsen efter två raka 69-ronder i Florida.