Hoppa till innehåll

Drömstart av Söderberg – delad tvåa på ET

Efter förra veckans delade femteplats i Scandinavian Invitation har Sebastian Söderberg tagit sig till Schweiz. Efter 18 spelade hål ser formen ut att vara intakt.

Jesper Johansson

Sju birdies, tio par och en bogey. Det var Sebastian Söderbergs recept för en 64-rond och delad andraplats i veckans Omega European Masters efter 18 spelade hål. 

Göteborgaren inledde på hål 1 och gjorde dagens första birdie på hålet efter. Därefter blev det cirklar på scorekortet vid hål sju och nio och totalt 32 slag på väg ut. På hemvägen blev det också 32 slag – den gången med fyra birdies och en bogey.

En anledning till det fina inledningsvarvet kan vara att veckans tävling spelas på hög höjd. Söderberg trivs i Cranz Montana uppe i Alperna.
– Banan passar mig bra. Jag gillar att spela på höjd och jag tycker jag brukar ha en ganska bra känsla för att hitta rätt mått och klubbor när bollen går så här långt, sa Söderberg till svenskgolf.se/wp efter ronden.

Under torsdagen blev det birdies på alla par 5-hål efter att varit nära greenen efter två slag i samtliga försök. Men det var inte bara det långa spelet som fungerade på torsdagen.
– Jag var ganska solid från tee och jag puttade riktigt fint.

Finns det något du vill förändra till i morgon?
– Jag skulle vilja slå järnen lite bättre. Jag missade ett par slag rejält men lyckades göra många bra up and downs, sa Söderberg efter ronden.

Här kan du se en aktuell ledartavla från Schweiz:




Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.