Hoppa till innehåll

Domen: DP World Tour får rätt mot utbrytarna

Böterna ska betalas inom 30 dagar.

Tidigare i veckan rapporterade The Times att DP World Tour skulle vinna rättsprocessen mot de DPWT-spelare som utan dispens valde att spela första LIV Golf-tävlingen i juni förra året. Idag tillkännagavs den faktiska domen där DP World Tour mycket riktigt går segrande ur processen.
Första LIV Golf-tävlingen spelades samtidigt som DPWT-tävlingen Scandinavian Mixed på Halmstad GK. DP World Tour valde att bötfälla 16 spelare med DPWT-medlemskap som deltog i den LIV-tävlingen. Bötesbeloppet var 100 000 pund.
Några spelare, däribland Ian Poulter, överklagade och böterna sattes på paus.

Den aktuella domen ger DP World Tour rätt i alla delar:

  • DPWT-chefen Keith Pelley gjorde inget fel när han från första början nekade spelarna att spela i LIV-tävlingen.
  • Spelarna som trotsade beslutet och spelade LIV-tävlingen utan dispens bröt mot DP World Tours regler.
  • DP World Tours sanktioner mot dessa spelare var inte för hårda och det var tourens fulla rätt att inte ge dispens för LIV-tävlingen.
  • Böterna måste betalas inom 30 dagar.

DP World Tours vd Keith Pelley meddelar i ett uttalande att han är nöjd med utgången.
– Vi är glada över att det är fastställt att vägen vi valde var rättvis och proportionerlig. När vi beslutade om nivån på dessa sanktioner i juni förra året, var det efter reglerna som skapades av våra medlemmar och som var och en av dem skrivit under. Det är naturligtvis beklagligt att resurser som annars skulle ha kunnat läggas på vår organisation, har påverkats av denna långa skiljedomsprocess, säger Pelley.


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.