Hoppa till innehåll

Domen: DeChambeaus passare är fusk

Bryson DeChambeau använde sig av en passare under Travelers Championship. USGA och PGA Tour har nu kommit fram till att det är fusk.

Jesper Johansson

Under Travelers Championship filmades Bryson DeChambau när han använde en passare under den tredje rundan av TPC River Highlands. Dagen efter meddelade amerikanen att PGA Tour skulle se om det var ett tillåtet hjälpmedel eller inte.

Nu har domen fallit.

Att använda en passare är fusk enligt USGA och PGA Tour.
”USGA har beslutat att användande av en passare under en tävling bryter mot regel 14-3a. Det är ansett som ’ovanlig utrustning som kan hjälpa att slå ett annat slag'”, skriver PGA Tour i ett meddelande till sina spelare som Golf Digest tagit del av.

John Bodenhamer är USGA:s chef för tävlingar och han berättar för Golf Digest att han hade en 45 minuter lång diskussion med Bryson DeChambeau angående beslutet. Bodenhamer säger att det kan vara svårt att ta ett beslut.
– Med vissa hjälpmedel kan det vara svårt att dra en gräns. Men här var det tydligt att regel 14-3 bröts, säger Bodenhamer.
– Och jag ska vara ärlig, Bryson är otrolig. Vi hade en bra diskussion. Vi applåderar hans uppfinningsrikedom. Har är alltid precis på gränsen. Och jag anser att vi måste prata med honom oftare för att få mer förståelse hur teknologi kan användas av spelarna. Jag förväntar mig att vi kommer se honom fortsätta testa gränserna för att göra sig själv till en bättre golfare och det hyllar vi. 

Anledningen till att Bryson Dehambeau använde en passare över huvud taget var för att få fram en helt korrekt flaggplacering på greenerna.
– Då och då är flaggorna inte precis där det står att de ska vara. Så jag ser till att de står precis där jag tror att de gör, sa DeChambeau.


Mer från samma ämne

Läs också

lag europa i ryder cup 2025
Tournytt

Så kvalar spelarna in till Ryder Cup 2027

Nu startar jakten på en plats i Europas Ryder Cup-lag. Här är kvalsystemet och poängen som står på spel.

justin rose slår ett golfslag ur en sandbunker på en golfbana
Tournytt

Rose bollskämt efter historiska majorsegern

Shiho Kuwaki blev först att vinna en major med en gul golfboll. Då skämtade Justin Rose om att det var dags att byta bollfärg.

golfspelaren alex norén i vit golfkeps
Tournytt

Sista chansen – så ser du Wyndham Championship

PGA Tour avslutar den vanliga säsongen i North Carolina. Tre svenskar jagar viktiga placeringar inför FedExCup-slutspelet.

DeChambeau söker sig mot DP World Tour

Vill spela Irish Open på Trumps anläggning i höst.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

DeChambeau ville ringa Trump

Nya uppgifter om dramat på fredagen på Royal Birkdale.

DeChambeau pliktad – hotar att dra sig ur The Open

Drama efter andra ronden på Royal Birkdale.

The Open-tempen, dag ett

Vi listar det hetaste och kallaste under första dagens spel på Royal Birkdale.

18 tankar efter U.S. Open 2026

Historisk seger, Åbergs positiva besked, amerikansk publik, Adam Scotts makalösa svit och golfens bäst klädde kämpe. Här är 18 tankar efter årets U.S. Open.