Hoppa till innehåll

DJ vinnare av FedEx Cup och 15 miljoner dollar

Världens otvivelaktigt formstarkaste golfare lyckades under tisdagen vinna Tour Championship och hela säsongslånga FedEx Cup.

Jesper Johansson

Med fem slags ledning inför det avslutande varvet såg det på förhand ut att vara kassaskåpssäkert. Men riktigt så enkel resa hade inte Dustin Johnson, mot sin första FedEx Cup-titel.

Både Xander Schauffele och Justin Thomas åt sig närmare ledaren under den avslutande ronden men Johnson lyckades till slut hålla undan med en bogeyfri baknia för att till slut signera ett scorekort innehållande 68 slag. I och med det slutade han tre slag före de båda närmast jagande spelarna.
Inte ens det ursvåra 15:e hålet kunde ställa till det under säsongens sista rond för DJ, som där satte upp utslaget över vad som ser ut att vara halva Atlanten till 3,5 meter för att göra par.

Segern i veckans Tour Championship är Johnsons tredje sedan återstarten av PGA Tour i juni. Det gör att han nu är rankad etta i världen – och det med all rätt.
I de senaste fyra tävlingarna han har spelat har Johnson varit i ledning efter 54 spelade hål. Han har vunnit två av dem och de andra två har han förlorat efter att Collin Morikawa gjorde en magisk avslutning i PGA Championship och den andra efter att Jon Rahm satte en monsterputt i BMW Championship. Johnson hade kunnat vinna båda de två tävlingarna om stjärnorna stått rätt. Så blev det inte men känslan är att han vaknar upp i dag, relativt nöjd ändå.

Världsetta, säsongslånga FedEx Cup-vinnare, storfavorit till titeln ”Årets spelare” och 15 nya miljoner dollar rakt in på kontot. Inte så pjåkigt.
– Att vinna FedEx Cup är något jag verkligen velat göra. Jag ville lyfta upp den där trofén till slut, det var något jag ville ha gjort i min karriär, sa Johnson efter ronden.
– Jag hade en femslagsledning inför i dag, jag var tvungen att hålla undan den här gången.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare utan golfkepsar i vita golfkläder
Tournytt

TourTempen – Stjärnornas frånvaro sänder märkliga signaler

I TourTempen lyfter vi förra veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

golfspelaren bryson dechambeau i blåa golfkläder
Tournytt

DeChambeau tror på LIV 2.0: ”Ska göras rätt den här gången”

Stjärnorna lämnar och LIV Golf kämpar för sin överlevnad. Men Bryson DeChambeau tror på nystarten.

Björn Åkesson
Tournytt

Svenskar i särspel på måndagen

Fem svenskar vidare till Finalkvalet – två till kan bli klara på måndagen.

PGA Tour nära nytt miljardavtal – slutet för FedEx?

PGA Tour uppges vara nära ett miljardavtal med Visa. Samtidigt är framtiden för det mångåriga samarbetet med FedEx osäker.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Stormen stoppade Svensson

Fick aldrig chansen sista dagen – tävlingen kortades till 54 hål.

PGA Tour spikar nya systemet – så fungerar det 2028

PGA Tour görs om i grunden 2028. Nu är det klart vilka som får spela på den nya touren – och hur spelarna kan åka ur och ta sig tillbaka.

Se höjdpunkterna – Åberg glänste trots stora problem från tee

Ludvig Åberg tappade slag från tee – men räddade upp ronden med vasst järnspel och briljant puttning.

Åberg om bruset: ”Litar på vad jag gör”

Ludvig Åberg går in i FedEx Cup-slutspelet i en bra position. Efter en jämn säsong hoppas svensken avsluta året med tre starka tävlingar.