
AUGUSTA, GEORGIA Ludvig Åberg är mitt uppe i förberedelserna inför sin femte majorstart i karriären. Under gårdagen fick han bryta inspelsronden på andra nio när åska och regn drog in över Augusta National. Denna tisdag väntar ytterligare ett avbrott från träningen och spelet, men ett planerat sådant i form av en presskonferens och några spridda tv-intervjuer.
Det är självförvållat, kan man säga om man ska vara sådan.
Hade inte Ludvig Åberg slutat tvåa här under fjolårets debut, hållit sig bland världsrankingen fem till tio högsta platser samt segrat i Genesis Invitaional hade han kanske kunnat stå och genomfört ett lugnt pass på rangen ihop med coachen Hans Larsson.
Men istället är det ett halvfullt intervjurum som får utgöra världsfemmans officiella startpunkt för Masters-tisdagen.
En av de första frågorna kommer från Full Swing-bekante Dan Rapaport, som undrar om Åberg kan beskriva hur det känns att vara inne i ett år där han både fått uppleva sin hittills största seger och sedan för första gången missa två kvalgränser i rad.
– Ja, det har varit lite upp och ner. Uppenbarligen var San Diego den hittills största segern i karriären och möjligen den högsta av de högre punkterna som jag känt att jag befunnit mig på i karriären. Men jag kommer hit med två missade kvalgränser, vilket troligen är den lägsta av de lägre punkterna som jag hittills upplevt i karriären. Men jag respekterar och förstår att spelet kommer att ta dig dit ibland, och det kommer att vara upp och ner, och det kommer att bli knepigt. Men oavsett om jag vinner eller förlorar i en tävling eller missar kvalgränser så kommer jag fortfarande att göra samma saker. Jag vaknar och försöker att göra samma saker när det gäller träningen, och det kommer inte att ändras.
Strax därefter pekar moderatorns hand i Svensk Golfs riktning, och vi landar i förberedelserna inför tävlingen. Och då specifikt kring hur de planerar att ta sig an banan med hänsyn till det han hittills upplevt, både under fjolårets fyra skarpa tävlingsronder och det besök i mars som avverkades ihop med pappan Johan Ungesson, där två ronder på 18 hål avverkades.
Ser du att spelplanen ändras på någon punkt i jämförelse med föregående år?
– Möjligtvis beroende på hur väder och vind ser ut. Vi hade ett par dagar under förra året där det blåste rejält. Så helt plötsligt spelar man mer iväg från pinnarna. Det är klart att man måste göra det ändå här på Augusta, men jag tyckte att helgen förra året var det bra väder så då kan man vara lite mer aggressiv. Jag tror ändå att nyckeln till framgång på Augusta är att bara låta det komma. Det går inte att forcera saker och ting, utan det gäller att spela till ytor där man vet att man har lite enklare chippar och lite enklare puttar – och sedan försöka ha så kul som möjligt.
Vad tog du med dig från de 36 hålen som du och din pappa spelade här?
– Jag tog med mig att han nästan gjorde hole in one på 16, vilket jag är ganska glad över att han inte gjorde för då hade jag fått höra det för resten av mitt liv. Så det var ganska skönt. Men det var kul. Banan har tappat en del träd efter den här orkanen som kom in i höstas, men spelmässigt påverkar det inget mer än visuellt. Det är några träd som ser lite glesare ut bara, men det var kul att få se banan igen – och såklart har jag bra minnen härifrån från förra året.
Där nås slutpunkten för den tid som just vi kan stjäla från de dryga 48 timmar som återstår innan andra starten i The Masters väntar. Efter att moderatorns hand pekat i andra riktningar och resten av frågorna i mediarummet samt de enskilda tv-intervjuerna klarats av kan han åter träda in i förberedelsebubblan: lunch, rangeträning och ett nytt inspelsvarv på eftermiddagen. Onsdagens schema lär inte skilja sig markant från detta.
Sedan skarpt läge: 19.12 på första tee, ihop med Rory McIlroy och Akshay Batia.