Hoppa till innehåll

Den sänkta putten kostade Hatton över 30 000 kronor

Tyrell Hatton sänkte en 19-metersputt för eagle på söndagens sista hål och klarade därmed den andra kvalgränsen. Det gillade han inte.

Bo Hansson

Kolla bilden ovan. Det är inte riktigt så man brukar reagera efter att ha sänkt en 19-metersputt på sista greenen. Men Tyrell Hatton insåg plötsligt att han var tvungen att stanna i Dubai en dag till.
På grund av allt regnande under torsdagen och fredagen spelas finalronden av Hero Dubain Desert Classic på måndagen.
På lördagen var den andra ronden färdigspelad och det drogs en kvalgräns på –2. Den klarade Tyrell Hatton precis.
Eftersom så många spelare gick vidare drog en kvalgräns även efter söndagen spel, de 72 bästa plus delningar. Tyrell Hatton gjorde en dubbelbogey på 16 och missade en kort birdieputt på 17 och var i det läget utanför kvalgränsen. Skulle han spela även måndag behövde han en eagle på sista hålet, par 5.
Hans andraslag landade 19 meter från flaggan. Jodå, det skulle funka att ta det bokade söndagsflyget hem.
Hatton klev fram, puttade och fick se bollen rulla i hål.
”Vad tänkte du på”, sa hans caddie Mick Donaghy. ”Varför lämnade du den inte kort?”
”Jag är ledsen” svarade Hatton.
Efteråt förklarade Tyrell Hatton för Golf Digest att han mentalt var hemma i England redan på lördagen. Han var ju ändå så långt efter.
– Det är förmodligen den enda 19-metersputt i mitt liv som jag önskar att jag inte sänkt, sa Hatton.
Det blev spel även måndag – och ombokade flygbiljetter. De biljetterna kostade Tyrell Hatton drygt 30 000 kronor.

Hatton gick fem under par på måndagen och avancerade 36 placeringar, upp till 38.

Ledartavla


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

Linnea Ström
Tournytt

Toursvepet – Ström ensam svenska kvar

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

golfspelaren tiger woods i röd golfpiké
Tournytt

Tiger Woods med i The Masters? Nya tecken väcker hopp

Uppdateringar i Masters-appen och rykten från Augusta får golfvärlden att spekulera igen.

golfspelare slår med golfklubb på en golfbana
Tournytt

Golfikonen tar över efter svenske pionjären

Colin Montgomerie tar plats i European Tour Groups styrelse – ersätter Ove Sellberg.

Hoppar av efter Ryder Cup-besvikelsen

Sergio Garcia har dragit sig ur veckans Irish Open på DP World Tour. Spanjoren meddelar att han inte är i rätt mentalt läge för att tävla, sedan han inte blev uttagen till det europeiska Ryder Cup-laget.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Hatton vann igen – efter ännu ett utbrott

Engelsmannen tog sin femte seger i Rolex Series.

Uppåt för Söderberg i Dubai – klättrade 40 placeringar

Puttningen lyfte göteborgaren på Emirates GC under lördagen.

För första gången – Rahm gör årsdebut i Dubai

Vill avancera på den europeiska Ryder Cup-rankingen.

Tiger Woods drar sig ur – Ludvig Åberg spelar

Den meste världsettan besviken över att behöva stå över Hero World Challenge.