Hoppa till innehåll

Delen där Åberg är bäst i år

Är bäst på PGA Tour i en del av spelet 2025.

Det har varit ett år med blandad konfekt för Ludvig Åberg 2025. Han har en stor seger i Genesis Invitational, men också fyra missade kvalgränser och tappade en del av rytmen i säsongen på grund av den efterhängsna meniskskadan och den mystiska magsjukdomen som drabbade honom tidigt under säsongen.

Men det finns delar i spelet som fungerat mycket bra. Det långa järnspelet sviker sällan och Åberg är etta i statistiken över inspel från över 180 meter. Han snittar ett avstånd från hål på 13.5 meter från 180 meter och uppåt, vilket är bäst på PGA Tour.

Han är också fortsatt stark från tee där han är på 13:e plats i SG: Off the Tee med 0.50 intjänade slag mot snittet per rond. I den kategorin är Jesper Svensson ännu vassare på sjunde plats med 0.58 slag bättre än snittspelaren.

Henrik Norlander är känd för sitt fina järnspel och kikar man på hans statistik så är han sexa på PGA Tour i SG: Approach the Green med 0.77 slag bättre än snittet.

I veckan ställer alla tre upp i Scottish Open, en tävling som samarrangeras mellan PGA Tour och DP World Tour. I startfältet finns också Alexander Norén, Sebastian Söderberg och Simon Forsström. Åberg slutade delad fyra ifjol efter att länge ha kämpat om segern.

TV-tider, Scottish Open:

Torsdag 10 juli:

Feeder: 09.30

Huvudsändning: 14.00

Fredag 11 juli:

Feeder: 09.30

Huvudsändning: 14.00

Lördag 12 juli:

Feeder: 11.00

Huvudsändning: 15.30

Söndag 13 juli:

Feeder: 11.00

Huvudsändning: 15.30

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare, caddie och golfklubbor på golfbana
Tournytt

Lindbergs utmanare fick pliktslag i segerkampen

Italienarens misstag gjorde att han inte längre kunde utmana om segern.

golfspelare på golfbana
Tournytt

Regelkaos på Asian Tour – missade särspelet

Asian Tour-spelaren trodde han var på väg mot särspel. Sen kom beskedet som ändrade allt.

golfspelare bland blommor och en trofé
Tournytt

TourTempen – inte varit en spikrak resa

I TourTempen lyfter vi veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

Stor genomgång: Siffrorna som visar Åbergs utveckling

Detta har Åberg förbättrat sedan han blev proffs.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Svenskduo bildar par i Zurich Classic

Tre svenskar spelar veckans lagtävling på PGA Tour – här är formatet och tv-tiderna.

Åberg femma i Mastersgenrepet

Lyckades inte blanda sig i segerstriden trots stark avslutning.

Åberg i toppstriden efter ny 67-rond

Ensam tvåa efter 36 hål – fyra slag bakom MacIntyre.

Så ser du Mastersgenrepet – Åberg i utvald grupp

TV-tider och starttider för Valero Texas Open. Fyra svenskar i spel – Ludvig Åberg, Alex Norén, Pontus Nyholm och Jesper Svensson.