Hoppa till innehåll

DeChambeaus revansch: ”Min största utmaning hittills”

Spelade sig tillbaks in i tävlingen igen med 67 slag.

Efter en första rond på 76 slag var det inte många som trodde på Bryson DeChambeau inför fredagens spel.

Men han kom tillbaks starkt under andra ronden, och efter fyra birdies sista sex hålen och till slut 67 slag i scorekortet tog sig Bryson upp till en delad 17:e plats inför helgens spel. Sex slag bakom ledande Justin Rose.

Han gjorde bland annat birdie från skogskanten på avslutningshålet.

– För första gången på fem år kände jag att jag äntligen kunde se linjerna på green, det var riktigt kul, sa DeChambeau efter ronden.

DeChambeau erkänner att han har svårt att räkna ut hur Augusta National ska spelas och han medgav villigt efter ronden att han haft en hel del medstuds under andra dagen.

– Det här är min största utmaning hittills att kunna förstå banan och det är så små marginaler mellan att ha några studsar med istället för mot här. Det ska bli spännande att se vad helgen har att erbjuda.

Vill ni följa DeChambeau under tredje ronden så startar han klockan 19.00 svensk tid tillsammans med australiern Matt Jones.


Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.