Hoppa till innehåll

DeChambeau drar sig ur PGA Championship

Det blir inget majorspel denna veckan för Bryson DeChambeau.

Bo Steffensen

Bryson DeChambeau har inte spelat sedan The Masters för en och en halv månad sedan (där han missade kvalgränsen). Den 14 april opererade DeChambeau sin vänstra hand. Läkarens besked vara att det skulle ta åtta veckor att komma tillbaka.
Ändå har Bryson De Chambeau varit på plats på Southern Hills CC i Tulsa under veckan med intentionen att spela PGA Championship, årets andra major.
I måndags sa han till Golfweek: ”Allt går bra. Alla säger att jag är tillbaka för tidigt men jag är väldigt försiktig”.
Nu har han bestämt sig för att inte spela tävlingen.
Efter nio träningshål på onsdagen samlades DeChambeaus team i Southern Hills klubbhus för ett krismöte.
Kände han sig hundra procent? Nej, sa DeChambeau. Kunde han vinna? Nej, sa DeChambeau.
Slutsatsen blev att dra sig ur.
– Jag insåg att det var fel beslut att spela denna veckan. Jag känner mig utmattad och trött, fyra dagar är en för stor uppgift för mig just nu. Jag ger hellre chansen till någon annan som är hundra förberedd och redo att gå ut på banan, sa DeChambeau till amerikansk media när han stod på Southern Hills parkeringsplats, skriver Golf Channel.
Det blir Denny McCarthy som tar DeChambeaus plats. McCarthy som varit på plats och spelat in nio hål både under tisdagen och onsdagen.
– Jag hade en känsla att han skulle dra sig ur. Jag är förberedd, säger McCarthy.


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Allt från PGA Championship 2022:

Mer från samma ämne

Läs också

The Quarry golf
Nyheter

Man knivhögg spelpartner efter bråk på golfbana

Bråk urartade totalt på golfbana i Texas.

Christina Rodman
Nyheter

Christina Rodman har gått bort

Förbundsdomaren och Svensk Golfs tidigare medarbetare har lämnat oss efter en tids sjukdom.

svart skylt med vit text invid en grön buske
Nyheter

Teknikföretag stämmer LIV Golf

Har inte fått betalt under 2026 för sina tjänster.

DeChambeau söker sig mot DP World Tour

Vill spela Irish Open på Trumps anläggning i höst.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

DeChambeau ville ringa Trump

Nya uppgifter om dramat på fredagen på Royal Birkdale.

McIlroy kritisk mot DeChambeau: ”Det såg inte bra ut”

Världstvåan kritisk mot DeChambeau efter incidenten på det femte hålet.

DeChambeau pliktad – hotar att dra sig ur The Open

Drama efter andra ronden på Royal Birkdale.

The Open-tempen, dag ett

Vi listar det hetaste och kallaste under första dagens spel på Royal Birkdale.