Hoppa till innehåll

DeChambeau drar sig ur PGA Championship

Det blir inget majorspel denna veckan för Bryson DeChambeau.

Bo Steffensen

Bryson DeChambeau har inte spelat sedan The Masters för en och en halv månad sedan (där han missade kvalgränsen). Den 14 april opererade DeChambeau sin vänstra hand. Läkarens besked vara att det skulle ta åtta veckor att komma tillbaka.
Ändå har Bryson De Chambeau varit på plats på Southern Hills CC i Tulsa under veckan med intentionen att spela PGA Championship, årets andra major.
I måndags sa han till Golfweek: ”Allt går bra. Alla säger att jag är tillbaka för tidigt men jag är väldigt försiktig”.
Nu har han bestämt sig för att inte spela tävlingen.
Efter nio träningshål på onsdagen samlades DeChambeaus team i Southern Hills klubbhus för ett krismöte.
Kände han sig hundra procent? Nej, sa DeChambeau. Kunde han vinna? Nej, sa DeChambeau.
Slutsatsen blev att dra sig ur.
– Jag insåg att det var fel beslut att spela denna veckan. Jag känner mig utmattad och trött, fyra dagar är en för stor uppgift för mig just nu. Jag ger hellre chansen till någon annan som är hundra förberedd och redo att gå ut på banan, sa DeChambeau till amerikansk media när han stod på Southern Hills parkeringsplats, skriver Golf Channel.
Det blir Denny McCarthy som tar DeChambeaus plats. McCarthy som varit på plats och spelat in nio hål både under tisdagen och onsdagen.
– Jag hade en känsla att han skulle dra sig ur. Jag är förberedd, säger McCarthy.


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Allt från PGA Championship 2022:

Mer från samma ämne

Läs också

golfbanan frösåker, sjön mälaren, stenlada, flaggstång
Nyheter

Här spelas Golfens SM-vecka – anmälan öppen

Västerås och Västmanland tar emot tävlingssugna golfare i sommar.

golfspelaren ludvig åberg i svarta golfkläder
Nyheter

Ny tung tävling för svenskarna på PGA Tour

Alla svenskar missade kvalgränsen på Torrey Pines.

möte om golf i konferenslokal
Nyheter

SGF föreslår kraftigt höjt maxtak för Golf-ID

Svenska Golfförbundet vill höja maxtaket för Golf-ID efter dialog med Konkurrensverket.

Scottie Scheffler försvarar Bryson DeChambeau 

Bryson DeChambeau får hård kritik av vissa inför Ryder Cup – men världsettan Scottie Scheffler tar honom i försvar: ”Han är en fantastisk lagkamrat och sprider energi i laget.”

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

The Open-tempen 4.0 – hur många majors kommer Scheffler att vinna

Vi listar de heta, ljumna och svala efter årets The Open.

Den dominerande världsettan

Scottie Scheffler överlägsen - första titeln i The Open, fjärde majortriumfen

Scheffler vann PGA Championship

Tog sin tredje majorseger efter uppvisning sista ronden på Quail Hollow Club.

Starttider andra ronden PGA Championship

Ludvig Åberg har en tidig start på fredagen, medan Alex Norén går ut något senare.

Svensk Golf