Hoppa till innehåll

DeChambeau: ”Det var en fantastisk fyrputt”

Bryson om Old Course: "Frustrerande och fantastisk på samma gång"

Bryson DeChambeau var på väg mot en riktig kanonrond under tredje dagen av The Open och var sex under par efter 15 hål. Då fyrputtade han det 16:e hålet från 40 meter.

– Det blev lite äventyrligt på slutet men det var en fantastisk fyrputt, sa DeChambeau efter sin 67-rond.

Han avancerade upp till en delad 18:e plats inför sista ronden på sex under par och är tio slag bakom ledande Rory McIlroy och Viktor Hovland. DeChambeau avslutade med en birdie efter ett mirakelslag från staketet till vänster om hela fairway på avslutningshålet och efter ronden berättade han om sin hatkärlek till Old Course.

– Det går inte att beskriva hur märklig den här banan är. Den ändrar skepnad och man kan aldrig kontrollera den, man måste bara ta emot det som bjuds och spela till platser där man kan tvåputta från. Den är frustrerande och fantastisk på samma gång.


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare med golfklubba på grön golfbana
Tournytt

Åberg jagar ledande Lagergren på Wentworth

Svensk rivstart på Wentworth

TOUR Championship 2026 - Previews
Tournytt

PGA Tour spikar nya systemet – så fungerar det 2028

PGA Tour görs om i grunden 2028. Nu är det klart vilka som får spela på den nya touren – och hur spelarna kan åka ur och ta sig tillbaka.

inomhusarena för golf med konstgräs.
Tournytt

Linn Grants lag först ut i nya WTGL

Premiärschemat för nya WTGL är klart. Linn Grants New York Golf Club spelar premiärmatchen den 8 november.

DeChambeau återvänder till DP World Tour

Bryson DeChambeau är klar för spel i Nedbank Golf Challenge – hans första ordinarie start på DP World Tour på flera år.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

DeChambeau pliktad – hotar att dra sig ur The Open

Drama efter andra ronden på Royal Birkdale.

Efter fyra långa år – Tom Kim är en vinnare igen

Sydkoreanen: ”Jag tar ingenting för givet längre”

Åberg spelsugen: ”Jag vill gärna ta ett kliv till”

Delar 14:e platsen inför sista ronden av The Open.

Stensons svängiga lördag

Från drömspel och tätkänning till varning för långsamt spel.