Hoppa till innehåll

Day med 68-rond dagar efter hans skada

För fyra dagar sedan var Jason Day tvungen att dra sig ur CJ Cup på grund av skada. Nu är han tillbaka och tävlar med ett fint resultat.

Jesper Johansson

Fyra dagar efter att Jason Day drog sig ur CJ Cup på grund av en skada i nacken spelar han återigen tävlingsgolf.
Den här veckan är det Zozo Championship som gäller och australiern har startat riktigt bra med en 68-rond – fyra under par.

Jason Day drog sig ur förra veckans tävling efter att ha spelat två hål under det sista varvet i Las Vegas. Han var då endast fem slag från ledning vilket tyder på att smärtan var allvarlig. Men något måste han ha justerat sedan dess då han alltså gick runt på 68 slag utan en enda bogey på Sherwood Country Club under torsdagen. Enligt han själv är skadan dock fortfarande ett problem.
– Det är okej men inte helt hundra. Men jag kämpar på och vet vad som måste göras för att skadan inte ska förvärras. Jag tog mig igenom den här dagen, vilket jag är glad över, sa forne världsettan efter ronden.

Skador har varit ett återkommande problem för Jason Day under de senaste åren vilket satt käppar i hjulen. Men i somras såg han ut att vara tillbaka i sin forna glans då han hade fyra raka topp 10-placeringar. Kanske kan han lyckas med något liknande i helgen, han är efter 18 spelade hål delad 17:e.

Mer från samma ämne

Läs också

två män vid ett podium och en pokal
Tournytt

LIV Golf får världsrankingpoäng – men!

OWGR ger grönt ljus från 2026. Beslutet välkomnas – men väcker också kritik.

golfspelaren bryson dechambeau i ljusa golfkläder
Tournytt

DeChambeau kritisk: ”Inte vad vi skrev på för”

Inför 2026 byter LIV Golf från 54 till 72 hål. Bryson DeChambeau är tveksam – trots stöd från andra stjärnor.

Moutai Singapore Open - Round Two
Tournytt

LIV Golf League flyttar in på Viaplay – så ser du Hellgren i debuten

TV-tider för LIV Golf Leagues säsongspremiär i Saudiarabien.

Då startar Åberg första ronden i BMW Championship

Dags för andra slutspelstävlingen med Ludvig Åberg på 13:e plats på FedEx Cup-rankingen.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Åberg i utvald grupp första ronden

Världsnian Ludvig Åberg spelar tillsammans med Robert MacIntyre i en utvald grupp.

Skadad Norén missar veckans signaturtävling

Bristning i baksida lår och sätesmuskel – ger inget besked om när han kan vara tillbaka i spel.

Åberg favorit i San Diego – TV-tider Farmers Insurance

Åberg i Featured Groups första dagarna.

Norrman ensam svensk kvar i Kalifornien

Tre svenskar tappade placeringar under lördagen.