Hoppa till innehåll

Då startar svenskorna i majorn

Tre svenskor spelar årets första majortävling – The Chevron Championship. Här är deras starttider för första ronden.

Det är dags för sista upplagan av The Chevron Championship på Mission Hills CC i Rancho Mirage, Kalifornien. Nästa år flyttar tävlingen till Houston, Texas. 

Det blir därmed sista gången vinnaren får segerdoppa i Poppie’s Pond invid 18:e green. 

I årets upplaga finns tre svenskor med i startfältet – 2018 års vinnare Pernilla Lindberg samt Anna Nordqvist och Madelene Sagström. 

Pernilla Lindberg, 35, har startat i tre tävlingar i år, med en delad 42:a plats som bästa resultat. Lindberg spelar första ronden tillsammans med sydkoreanskan och 2020 års vinnare Mirim Lee. 

Anna Nordqvist har spelat fyra tävlingar i år och har en 27:e plats som bäst. Hon spelar med japanskan Ayaka Furue. 

Madelene Sagström är den av svenskorna som har flest starter i statistiken. Sex tävlingar har det blivit för Sagström och hon har delad 15:e plats som bäst. Hon spelar tillsammans med sydkoreanskan Amy Yang. 

Världsettan Jin Young Ko, Sydkorea, är favorit att vinna. Hon vann tävlingen 2019 och spelar med amerikanskan Lexi Thompson. 
Världstvåan Nelly Korda saknas i fältet. Korda fick en blodpropp i början av mars och har inte återhämtat sig fullt ut ännu. 

Starttider rond 1 (torsdag, svensk tid):

  • 17.19 Ayaka Furue – Anna Nordqvist
  • 17.27 Jin Young Ko – Lexi Thompson
  • 21.47 Madelene Sagström – Amy Yang
  • 21.55 Mirim Lee – Pernilla Lindberg

Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare, caddie och golfklubbor på golfbana
Tournytt

Lindbergs utmanare fick pliktslag i segerkampen

Italienarens misstag gjorde att han inte längre kunde utmana om segern.

golfspelare på golfbana
Tournytt

Regelkaos på Asian Tour – missade särspelet

Asian Tour-spelaren trodde han var på väg mot särspel. Sen kom beskedet som ändrade allt.

golfspelare bland blommor och en trofé
Tournytt

TourTempen – inte varit en spikrak resa

I TourTempen lyfter vi veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

Då startar svenskorna i Chevron Championship

Sju svenskor peggar upp i årets första major. Här är deras starttider i Houston.

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Segerdoppet lever vidare – i en pool

Traditionen fortsätter i Chevron Championship – men nu i en ny, grund pool i Houston.

Sju svenskor i årets första major

The Chevron Championship markerar starten på damernas majorsäsong.

Starttider för svenskorna i AIG Women’s Open – tredje ronden

Linn Grant och Anna Nordqvist spelar tillsammans – Madelene Sagström med A Lim Kim.

Svensk Golf

Alla starttider AIG Women’s Open

Då slår svenskorna ut i årets sista majortävling.

Svensk Golf