Hoppa till innehåll

Då startar svenskarna – stjärnboll för Åberg

Starttider och TV-tider för The Players Championship på TPC Sawgrass.

Svensk Golf

The Players Championship startar på torsdag. Det handlar om PGA Tours flaggskeppstävling där prispotten är säsongens största – 25 miljoner dollar (vinnaren får 4,5 miljoner dollar). Det står också flest FedExCup-poäng på spel – vinnaren får 750 poäng.  
Världsettan Scottie Scheffler är regerande mästare och storfavorit, inte minst med tanke på den övertygande segern i förra veckans Arnold Palmer Inviational. 

Tre svenskar finns med i fältet: 

  • Ludvig Åberg, 24: Blev proffs 2023. Avancerat i raketfart till plats 10 på världsrankingen. Är på 13:e plats i årets FedExCup. Gör sin debut i The Players. Har en PGA Tour-titel, en DP World Tour-titel och Ryder Cup-vinnare 2023 på karriärskontot. 
  • Alex Norén, 41: Blev proffs 2005. 66:a i världen och 77:a i FedExCup. Gör sin sjunde start i The Players, bästa placeringen är 10:e plats i debuten 2017. Har ingen PGA Tour-seger (men tre andraplatser och fyra tredjeplatser), 10 DP World Tour-titlar och var med och vann Ryder Cup 2018. 
  • Vincent Norrman, 26: Blev proffs 2021. 96:a i världen och 162:a i FedExCup. Gör debut i The Players. Har en PGA Tour-titel och två DP World Tour-titlar på karriärskontot.

Ludvig Åberg kan i bästa fall ta klivet upp till fjärde plats på världsrankingen den här veckan, enligt OWGR-gurun Nosferatu. Åberg spelar de två första ronderna tillsammans med världssjuan Patrick Cantlay och Adam Scott (49:a i världen). De har förmiddagstid på torsdag och eftermiddagstid på fredag.
Alex Norén spelar i samma grupp som Thomas Detry och Joseph Bramlett. Vincent Norrman med Sepp Straka och Chez Reavie. 

Det är Discovery+ och Eurosport 2 som sänder. Den här veckan kommer även Kanal 9 visa golfen. Första sändningen startar på torsdag klockan 12.30 (Kombinerad feed på Discovery+)

Intressanta starttider The Players Championship (svensk tid)

Torsdag

13.02: Alex Norén, Thomas Detry, Joseph Bramlett
13.35: Vincent Norrman, Sepp Straka Chez Reavie
13.35: Viktor Hovland, Rory McIlroy, Jordan Spieth
13.46: Ludvig Åberg, Patrick Cantlay, Adam Scott
18.40: Scottie Scheffler, Rickie Fowler, Justin Thomas

Fredag

13.35: Scottie Scheffler, Rickie Fowler, Justin Thomas
18.07: Alex Norén, Thomas Detry, Joseph Bramlett
18.40: Vincent Norrman, Sepp Straka Chez Reavie
18.40: Viktor Hovland, Rory McIlroy, Jordan Spieth
18.51: Ludvig Åberg, Patrick Cantlay, Adam Scott 

TV-tider

Sänds i: Discovery+, Europsport 2, Kanal 9

DatumHuvudsändning D+, Kanal 9Huvudsändning E2Feeds D+
Torsdag 14 mars17.4517.3012.30
Fredag 15 mars17.4517.3012.30
Lördag 16 mars18.4519.0013.00
Söndag 17 mars17.4518.0012.30

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren jon rahm i rosa golfkeps och svart golfpiké
Tournytt

DP World Tour kan slopa böter för LIV-spel

DP World Tour utreder att slopa böter för spel i LIV Golf. Jon Rahm välkomnar dialogen.

golfspelaren annika sörenstam i varma golfkläder
Tournytt

Sörenstam kritiserar beslutet att ställa in

LPGA:s säsongsstart i Florida kortades till 54 hål – ett beslut som väckte frågor och kritik.

Hilton Grand Vacations Tournament Of Champions 2026 - Round Three
Tournytt

Världstvåan vann utan att spela

Sista ronden ställdes in på grund av kyla – Korda segrare igen efter ett drygt år.

Bättre av Åberg – men Norén bäste svensk i Dubai

Ludvig Åberg spelade klart bättre under andra dagen i tourfinalen DP World Tour Championship. Alex Norén är fortsatt bäste svensk i tävlingen.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Då startar Åberg första ronden i BMW Championship

Dags för andra slutspelstävlingen med Ludvig Åberg på 13:e plats på FedEx Cup-rankingen.

Så följer du svenskarna under lördagen i The Open

Svenskduon tillsammans för tredje raka dagen. Åberg med Rose.

Då startar Åberg och Norén i Connecticut

Travelers Championship är säsongens åttonde och sista signaturtävling på PGA Tour.

Svensk Golf

Så startade svenskarna i Kanada

Dansk och chilensk birdiefest i första ronden – Alex Norén bäste svensk, Ludvig Åberg näst bäste.