Hoppa till innehåll

Ny ranking när Europas Ryder Cup-lag tas ut

En enda rankinglista istället för två inför nästa Ryder Cup-match.

Alla minns väl fortfarande Europas seger över USA på Marco Simone i Rom hösten 2023. Tiden går fort och alldeles snart är det dags för spelarna att börja samla poäng inför nästa match på Bethpage Black i slutet av september 2025. Den största nyheten inför uttagningen till nästa match är att man bara kommer att använda en rankinglista istället för de två olika som användes senast. Då hade man en ranking för världspoäng och en motsvarande för poäng på DP World Tour. Nu kommer man att slå samman alla tävlingar och använda en enda rankinglista enligt mallen här nedanför där de olika tävlingarna ger olika poäng.

Typ av tävlingPoäng
Majors5000
PGA Tour Signaturtävling, The Players, FedEx Cup Playoffs 3000
DP World Tour Rolex Series2000
2025 PGA Tour-tävling2000
DP World Tour ”Back nine”1500
DP World Tour ”Global Series”1000
2025 PGA Tour ”Opposite Field”1000

Uttagningsperioden börjar i samband med British Masters på Belfry som inleds den 29 augusti och den slutar i samband med den tävling som avslutas den 24 augusti 2025 på DP World Tour. Motsvarande tävling på PGA Tour den veckan är Tour Championship på East Lake i Atlanta. De sex främsta spelarna på den nya rankingen när perioden är över spelar sig in i laget, och kaptenen Luke Donald har sedan, precis som senast, sex fria val, eller ”Wild Cards”, till sitt förfogande. Tävlingarna i LIV Golf League räknas inte med i uttagningarna.

Tävlingsredaktör på svenskgolf.se. Spelat golf sedan 7 års ålder, men blev fast först i tonåren. Efter många år på Aftonbladet/Sportbladet gick resan vidare till Svensk Golf. Åtta HIO hittills – tvåsiffrigt är målet innan livet är över.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare utan golfkepsar i vita golfkläder
Tournytt

TourTempen – Stjärnornas frånvaro sänder märkliga signaler

I TourTempen lyfter vi förra veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

golfspelaren bryson dechambeau i blåa golfkläder
Tournytt

DeChambeau tror på LIV 2.0: ”Ska göras rätt den här gången”

Stjärnorna lämnar och LIV Golf kämpar för sin överlevnad. Men Bryson DeChambeau tror på nystarten.

Björn Åkesson
Tournytt

Svenskar i särspel på måndagen

Fem svenskar vidare till Finalkvalet – två till kan bli klara på måndagen.

Garcia bekräftar: Lämnar LIV Golf och siktar på Ryder Cup

Sergio Garcia lämnar LIV Golf efter fyra säsonger. Nu siktar spanjoren på en återkomst till DP World Tour och Ryder Cup 2027.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Fem viktiga besked inför Ryder Cup 2027

Nya amerikanska planer, LIV-spelare och publikens uppträdande. Kaptenerna gav flera besked inför Ryder Cup 2027.

Litar inte på Donald – så tänker Meronk om Ryder Cup

Adrian Meronk vann på Old Course och stärkte sina Ryder Cup-chanser. Men efter petningen 2023 tänker han inte förlita sig på Luke Donald.

18 tankar efter Solheim Cup 2026

Anna Nordqvists Europa med Linn Grant och Maja Stark i spetsen vann på hemmaplan. Här är 18 tankar efter dramat på Bernardus Golf.

Här avgörs Solheim Cup – så fungerar matchen

En relativt ny bana, 28 matcher och tre dagars matchspel. Här är det viktigaste inför Solheim Cup på Bernardus Golf, Nederländerna.

Olof Åsgård