Hoppa till innehåll

Couples: ”Banan är inte 9 000 yards – så jag kan ta mig runt”

Fred Couples fyllde 59 år i onsdags. På torsdagen var han tillbaka på PGA Tour.

CM Hellsten

Fred Couples föddes 3 oktober 1959 i Seattle. Den här veckan firade han födelsedagen i vindistriktet Napa norr om San Francisco där Safeway Open startar den nya säsongen på amerikanska proffstouren.
För Fred Couples är det den första ordinarie PGA Tour-tävlingen sedan 2016.

Mickelson: ”Låt er inte luras”

Den 15-faldige PGA Tour-vinnaren och The Masters-mästaren har de senaste åren besvärats med ryggproblem.
– Jag planerar för att det här kan vara min sista PGA Tour-tävling utöver Augusta. Jag gillar den här banan – den är inte 9 000 yards lång och så jag kan åtminstone ta mig runt. Det känns bra. Jag har spelat en hel del på Champions Tour och passade på att åka hit, säger Fred Couples enligt Golf Channel.

Veteranen öppnade Safeway Open med 73 slag (+1) och är delad 116:e efter rond 1.


TV: Missade greenen – sänker för birdie


Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren phil mickelson gör tummen upp åt publiken på en golftävling
Tournytt

Kommer Mickelson någonsin tillbaka?

Phil Mickelson missar ännu en LIV-tävling och frågan växer: när, eller om, kommer han tillbaka? Är PGA Championship i fara?

två golfspelare i vita golfkläder på en golfbana
Tournytt

Slutar hellre än återvänder till PGA Tour

Thomas Pieters öppnar för att avsluta karriären om LIV Golf försvinner – och stänger dörren till PGA Tour.

golfspelare, caddie och golfklubbor på golfbana
Tournytt

Lindbergs utmanare fick pliktslag i segerkampen

Italienarens misstag gjorde att han inte längre kunde utmana om segern.

18 tankar efter The Masters

Rory McIlroy vann igen – men veckan på Augusta National bjöd på betydligt mer än så.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Åberg om Koepkas återkomst

Svensken ger sin syn på att Brooks Koepka får återvända till PGA Tour.

Så ser du Sörenstam och McGee i PNC Championship

Tvågenerationstävlingen PNC Championship spelas i helgen – Annika Sörenstam ställer återigen upp med sonen Will McGee.

Svensk Golf

Skins Game tillbaka – Ryder Cup-stjärnor gör upp om miljoner

Första upplagan på 17 år. Justin Thomas, Xander Schauffele, Keegan Bradley och Tommy Fleetwood möts i Florida i slutet av november.

”Fungerade bra för mig och spelarna, men inte för någon annan”

Phil Mickelson riktar skarp kritik mot PGA Tour efter Jay Monahans försvar av Rory McIlroy.