Hoppa till innehåll

Cook leder i Kalifornien

Kan ta andra segern på kort tid

Martin Strömberg

Han slog igenom med dunder och brak på PGA-touren då han vann RSM Classic i november förra året.

Nu kan Austin Cook vara på väg mot seger nummer två i sin 17:e start. 26-åringen från Arkansas gick runt La Quinta på 64 slag tredje ronden av CareerBuilder Challenge och leder med ett före Andrew Landry och Martin Piller.

– Jag lyckades ju slutföra jobbet förra gången och jag känner mig väldigt bekväm med mitt spel just nu.

Efter en trög start på lördagens rond lyckades Cook gå sex under par på sex hål i mitten och trots en bogey på tionde avslutade Cook ronden starkt.

– Jag började putta bra från hål fyra och sedan fortsatte bollarna att rulla i. Jag ställlde till det lite på sista men lyckades rädda par vilket var skönt.

 

För tävlingens värd, Phil Mickelson, blev tredje ronden en besvikelse. Hans 74:a innebar tre under par totalt och missad kvalgräns. Det är blott andra gången i karriären som Mickelson missar kvalet i sin årspremiär.

För svensk del är David Lingmerth klar för sista ronden på Stadium Course efter 71 slag på Nicklaus Course tredje ronden. Han är nio under par på delad 52:a plats.

Lingmerths comeback i favorittävlingen

Mer från samma ämne

Läs också

Linnea Ström
Tournytt

Toursvepet – Ström ensam svenska kvar

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

golfspelaren tiger woods i röd golfpiké
Tournytt

Tiger Woods med i The Masters? Nya tecken väcker hopp

Uppdateringar i Masters-appen och rykten från Augusta får golfvärlden att spekulera igen.

golfspelare slår med golfklubb på en golfbana
Tournytt

Golfikonen tar över efter svenske pionjären

Colin Montgomerie tar plats i European Tour Groups styrelse – ersätter Ove Sellberg.

Åberg i treslagsledning inför slutronden av The Players

Kan ta sin största seger hittills i karriären på TPC Sawgrass

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Åberg leder The Players

Gjorde två eaglar under fredagens 63-rond på TPC Sawgrass.

Åberg trea efter rysare på Bay Hill

Magiska järnslag gav årets bästa placering på PGA Tour.

Martin Strömberg

Åberg fick nytt liv – vände tung rond

Fyra svenska spelare har slagläge inför sista ronden.

Nyholm backade i Florida

Tappade mot täten efter svajigt spel från tee.