Hoppa till innehåll

Connelly träffade Spieth 2014 – Nu jagar han honom i The Open

Austin Connelly jagar Jordan Spieth i The Open. De två träffades redan 2014, men då var de med i olika tävlingar.

Jesper Johansson
Connelly träffade Spieth 2014 – Nu jagar han honom i The Open

2014 spelades Ryder Cup på Gleneagles i Skottland. Europa vann matchen mellan kontinenterna med 16,5 poäng mot 11,5.
Jordan Spieth var med i det amerikanska laget. Han kammade hem 2,5 poäng till USA och skulle året efter vinna två majortävlingar.

Men det var inte bara proffsen som deltog i en tävling mellan kontinenterna. I samband med Ryder Cup spelas nämligen Junior Ryder Cup, där de mest talangfulla juniorerna från USA och Europa möter varandra.

Den matchen vanns av USA med 16–8 och en ung spelare vid namn Austin Connelly vann samtliga matcher för sitt USA (han är även medborgare i Kanada).
I samband med tävlingen träffades Connelly och Jordan Spieth.

Så här såg det ut:

Nu, tre år senare, är talangen Austin Connelly delad trea i The Open på Royal Birkdale. Och han ska försöka jaga ikapp ledande Jordan Spieth, som är sex slag framför.

Kanske var det den här tävlingen de pratade om i Skottland för tre år sedan.

Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.