Hoppa till innehåll

Comeback för Wie-West? Klar för LPGA Tour-tävling

Det har gått nära två år sedan Michelle Wie-West senast spelade en professionell golftävling. Men nu ser hon ut att sikta på att ta sig tillbaka till världseliten.

Jesper Johansson

Det har gått nästan två år sedan Michelle Wie-West tävlade på LPGA Tour. Trots det är hon fortfarande en gigant inom sporten. Sedan dess har hon gift sig, blivit mamma och dessutom arbetat för CBS under The Masters i höstas.
Nu ser hon ut att dessutom återgå till det vi känner henne bäst som: en av världens bästa golfspelare.

Wie-West ska nämligen spela Kia Classic på LPGA Tour 25–28 mars på Aviara Golf Club. Och mycket tyder på att hon använder den tävlingen som uppvärmning inför årets första major som spelas veckan därpå, ANA Inspiration.
– Vi är exalterade över att Michelle för tillfället är med i Kia Classic 2021. Vi ser fram emot att välkomna henne tillbaka till LPGA tour nästa vecka, säger tävlingsansvarige Lindsey Allen i ett mejl till Golf Digest.

31-åringen spelade senast på LPGA Tour i juni 2019 och är för närvarande rankad 534 i världen. Skador har varit ett ständigt problem för amerikanskan som den veckan sköt 84–82 på Hazeltine National när Womens PGC Championship avgjordes. Det året blev det endast fem starter för Wie-West och hon klarade bara en kvalgräns.

Wie-West har ännu inte bekräftat att hon ska delta i Kia Classic eller ANA Inspiration. Men hon har å andra sidan aldrig sagt att hon inte ska tävla igen. I tidigare intervjuer har hon bland annat sagt att hon gärna visar för sin dotter att hon spelar på LPGA Tour och med nio starter i Kia Classic genom åren kan väl nästa vecka vara en lika bra comeback som någon. Dessutom kan det innebära att hon spelar årets första major…

Mer från samma ämne

Läs också

ludvig åberg läser puttlinje på golfbana
Tournytt

Stark puttning ger Åberg tätkänning i U.S. Open

Ludvig Åberg inledde majorn med en lovande öppningsrond och finns med högt uppe på ledartavlan.

US golfer Tiger Woods (L) gives instructions to Au
Tournytt

100 majors i följd – Scotts debut långt före iPhonen

Men australiensaren har långt upp till Nicklaus rekord.

J.J Spaun
Tournytt

Svindlande summa väntar segraren på Shinnecock

Prissummorna i majors fortsätter uppåt.

Svensk succé – Lindh tog första titeln på Asian Tour

Charlie Lindh avslutade med eagle och säkrade karriärens första seger på Asian Tour i Marocko.

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Toursvepet – Hellgren bogeyfri sista ronden

Så gick det för de svenska spelarna på LPGA, LET och LIV Golf.

Martin Strömberg

Storstjärnan klar för damligan

Gör comeback inomhus efter tre års frånvaro.

Han följer LPGA-spelarna på första parkett

Ingemar Häggström på plats innanför repen för ytterligare en tourfinal.

Linn Grant vann Sörenstams tävling

Avslutade med 65 slag i Florida och tog sin andra seger i stor stil.