Hoppa till innehåll

Casey i ledning inför helgen

Regerande mästaren i förarsätet inför helgen.

Erik Hallberg

Paul Casey har spelat bra under inledningen av året, men en missad kvalgräns i The Players Championship i förra veckan gjorde ändå att det gick att ifrågasätta engelsmannens möjligheter att försvara sin titel i Valspar Open.

Efter 36 spelade hål har 41-åringen gett svar på tal.

Torsdagens 70 slag följdes upp med en riktigt fin runda under fredagen.

Casey fick en bra start och inledde med tre birdies på dem första fem hålen. Ytterligare en birdie och en läcker eagle på det femte hålet, Caseys 14:e för dagen, innebar -7 totalt och ensam ledning för engelsmannen.


En bogey på dagens sista hål betydde att Casey landade på 66 slag, fem under par och en delad ledning med amerikanen Austin Cook.

Efter rundan berättade Casey att han vågar spela på ett annat sätt i år jämfört med tidigare upplagor.

– Jag har aldrig försvarat titeln i en proffstävling. Jag hade älskat att göra det. Förra året hoppades jag att jag skulle vinna. I år, med vetskapen om att jag kan vinna här i bakhuvudet, har jag en annan inställning. Jag vågar spela mer aggressivt vilket gynnar mig. 

Både Henrik Stenson och Jonas Blixt klarade kvalgränsen med minsta möjliga marginal. Stenson hade en tuff avslutning med två bogeys och en dubbelbogey under de sista nio hålen.

Sammanlagt ligger svenskarna ett över par, fem slag bakom ledande Casey.

Casey i ledning inför helgen

Mer från samma ämne

Läs också

lång hall med matta, vita väggar med skrift
Tournytt

Häng med in i spelarnas nya hus på Augusta National

Augusta National har öppnat ett nytt spelarhus – en toppmodern anläggning för eliten.

golfspelaren bryson dechambeau på golfbanan augusta national golf club med sin caddie iklädd vit overall
Tournytt

Ingen given vinnare i The Masters 2026

The Masters 2026 ser ovanligt öppet ut – ingen tydlig favorit enligt statistik från DataGolf.

golfspelaren ludvig åberg skrattar på en golfbana
Tournytt

TourTempen – Ett formbesked

I TourTempen lyfter vi veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

Åberg sjua i Texas – stark start ger vinstchans

Ludvig Åberg inledde med 67 slag i Valero Texas Open – och är med i toppen inför fortsättningen.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Fitzpatrick om buropen: ”Barnlek jämfört med Bethpage”

Matt Fitzpatrick fick höra burop från publiken i THE PLAYERS – men tog det med ro.

Dubbla vattenbesök sänkte Åberg

Slutade delad femma i The Players efter 76 slag sista ronden.

Åberg i treslagsledning inför slutronden av The Players

Kan ta sin största seger hittills i karriären på TPC Sawgrass

Åberg leder The Players

Gjorde två eaglar under fredagens 63-rond på TPC Sawgrass.