Hoppa till innehåll

Cantlay vann Tour Championship och 128 miljoner kronor

Ledde från start till mål i Tour Championship – belönades med 128 miljoner kronor.

Det är aldrig lätt att leda en golftävling på hög nivå.

Patrick Cantlay startade Tour Championship, finaltävlingen i PGA-tourens FedEx Cup-slutspel med två slags ledning – han lät aldrig någon ta sig förbi honom trots fyra dagar under hård press på East Lake från framförallt den spanska världsettan Jon Rahm.

Segern i FedEx Cup gav Cantlay 15 miljoner dollar, motsvarande 128 miljoner kronor och han hyllades av Rahm efteråt.

– Han har spelat fantastiskt och har verkligen förtjänat detta, sa Rahm.

Upplösningen blev dramatisk. Cantlay hade ett slags ledning inför sluthålet, en par-femma, och slog upp sig till fyra meter från hål på två slag. Rahms andraslag var inte långt ifrån att hoppa i hål men studsade just över green och spanjoren behövde sätta chippen för att ha möjligheten kvar, den missade knappt. Cantlay kunde därefter tvåputta säkert för birdie och seger.

– Det känns som en stor seger och en stor ära. Jag har spelat bra hela säsongen och hittat något extra på slutet och det är oerhört tillfredsställande efter all den tid jag lagt ner genom åren, sa Cantlay efter segern.

Kevin Na spurtade till en ensam tredjeplats och Justin Thomas slutade fyra. Norske Viktor Hovland har gjort en kanonsäsong och blev näst bästa europé på en delad femteplats tillsammans med Xander Schauffele.

Slutresultat, Tour Championship

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren bryson dechambeau i vit golfkeps och blå golfpiké
Tournytt

LIV-bossen om DeChambeau: ”Jag är inte säker”

Bryson DeChambeau saknar nytt kontrakt – samtidigt jagar LIV Golf nya investerare inför 2027.

golfspelaren ludvig åberg i golfkläder på en golfbana
Tournytt

5 slag som gav Åberg miljoner – eller gjorde de det?

Vi fastnar gärna vid misstagen – eller de briljanta slagen. Men över 72 hål är det helheten som avgör.

golfspelaren phil mickelson gör tummen upp åt publiken på en golftävling
Tournytt

Kommer Mickelson någonsin tillbaka?

Phil Mickelson missar ännu en LIV-tävling och frågan växer: när, eller om, kommer han tillbaka? Är PGA Championship i fara?

Toursvepet – Åberg 21:a i Tour Championship

Följ de svenska spelarna runt om i Tourvärlden här i Toursvepet.

Martin Strömberg

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Förbannelsen bruten – Fleetwood vann Tour Championship

Efter sex andraplatser och 45 topp tio-placeringar är Fleetwood en segrare.

Sörenstam fyra och Grant sexa

Här hittar ni alla svenskresultat från veckans tourtävlingar.

Svensk Golf

Hovland vann FedEx Cup – avslutade med 63 slag

Norrmannen överlägsen på East Lake.

Svensk Golf

Hovland överlägsen på East Lake – kan vinna 199 miljoner kronor

Laddar inför slutronden med isbad och fys.