Hoppa till innehåll

Cameron är Champ igen

Avgjorde efter drive på 330 meter

Martin Strömberg

Cameron Champ tog sin första PGA Tour-seger när han vann Sanderson Farms 2018.

Han spåddes en lysande framtid men istället kom en fullständigt nattsvart period med höga scorer och missade kvalgränser i part och minut.

Men under söndagen slog Cameron till igen och vann en känslosam seger. Hans farfar, Mack, som en gång i tiden fick honom att börja spela golf, låg samtidigt med cancer i sent stadium på ett sjukhus en timme bort.

– Vad som än händer i framtiden så kommer det här att vara min största seger, sa en rörd Champ efteråt.

Avgörandet kom inte förrän på det 72:a hålet då Champ och kanadensaren Adam Hadwin delade ledningen på 16 under par.

Champ bombade då en drive på drygt 330 meter på avslutningshålet vilket satte upp för en avslutande birdie.

– Med tanke på allt som hände romkring mig just nu var jag osäker på om jag skulle spela. Jag har inte ens spelat in banan den här veckan, sa Champ.

Och det första han gjorde efter att ha slagit i segerputten var att prata med sin farfar som följt tävlingen på tv från sjukhuset.

Andraplatsen gick till Hadwin och australiern Marc Leishman tog tredjeplatsen.

 

 

  

Mer från samma ämne

Läs också

lång hall med matta, vita väggar med skrift
Tournytt

Häng med in i spelarnas nya hus på Augusta National

Augusta National har öppnat ett nytt spelarhus – en toppmodern anläggning för eliten.

golfspelaren bryson dechambeau på golfbanan augusta national golf club med sin caddie iklädd vit overall
Tournytt

Ingen given vinnare i The Masters 2026

The Masters 2026 ser ovanligt öppet ut – ingen tydlig favorit enligt statistik från DataGolf.

golfspelaren ludvig åberg skrattar på en golfbana
Tournytt

TourTempen – Ett formbesked

I TourTempen lyfter vi veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

Dubbla vattenbesök sänkte Åberg

Slutade delad femma i The Players efter 76 slag sista ronden.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Åberg vidare i Kanada – trots kvadrupelbogey

Svensson bästa svensk på delad 18:e plats efter halva tävlingen.

Martin Strömberg

62-rond av Åberg – klättrar i Travelers

Young blev historisk efter 59-rond

Åberg fem slag bakom Scheffler

Nöjd med utvecklingen trots högre score på fredagen.

Stark tvåa igen – klättrar på Race to CME Globe

Följ de svenska spelarna runt om i världen här i Toursvepet.