Hoppa till innehåll

Cajsa Persson trea i Frankrike

Svenskan klättrade efter bogeyfri avslutning.

Erik Hallberg

Cajsa Persson levererade riktigt fin golf under lördagen när Jabra Ladies Open avgjordes på Ladies European Tour.

Persson låg långt från täten inför finalvarvet men med en bogeyfri runda 64:a-runda, med en eagle och fem birdies klättrade Persson hela vägen upp till tredje plats.  

Tävlingen avgjordes med särspel mellan fransyskan Astrid Vayson de Pradenne och tyskan Karolin Lampert. Väl där avgjorde Vayson de Pradenne med en birdie på det första särspelshålet.

Både Vayson de Pradenne och Lampert är i och med sina placeringar klara för två majors; Ricoh Women’s British Open och The Evian Championship.

Toppen av resultatlistan:

Cajsa Persson trea i Frankrike

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare får står pokal vid golftävling
Tournytt

Svenskduo topp 20 när Meronk vann i St Andrews

Mikael Lindberg och Sebastian Söderberg slutade topp 20 i Alfred Dunhill Links Championship. Helgens bästa spelare Adrian Meronk jagade ikapp och förbi för sin femte DP World Tour-titel.

golfspelare slår bunkerslag på golfbana
Tournytt

Stark: ”Ibland behöver man en bogey för att komma igång”

Maja Stark jagar täten på Hawaii. I Toursvepet följer du hur det går för svenska spelare i veckans hetaste tourtävlingar.

golfspelare i vit golfkeps
Tournytt

Söderberg klättrar i Skottland – viktiga poäng står på spel

Sebastian Söderberg behöver en stark avslutning på säsongen. Efter 67 slag på Kingsbarns har han gett sig själv chansen.

Folke delar ledningen efter 65-rond

Jagar första segern på LET efter bogeyfri andrarond.

Martin Strömberg

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Toursvepet – Fyra svenskor vidare i Los Angeles

Följ de svenska spelarna runt om i Tourvärlden här i Toursvepet.

Folke skuggar toppen i Australien

Moa Folke har satt sig i en bra position inför helgen på Ladies European Tour.

Toursvepet – ”Jag kände mig väldigt självsäker där ute”

Linn Grant är med i toppstriden i Singapore – och Kajsa Arwefjäll imponerade i ösregnet i Australien.

Moa Folke leder i Kina

Svenskan öppnade med en bogeyfri 67-runda och leder veckans LET-tävling Aramco China Championship.