Hoppa till innehåll

Caddie dog mitt under tävlingen

En caddie kollapsade ute på banan under Dubai Ladies Masters. Han fördes till sjukhus men hans liv gick inte att rädda.

CM Hellsten

Starten av Dubai Ladies Masters försenades på onsdagsmorgonen på grund av dimma och när Ladies European Tour-tävlingen väl startade fick evenemanget ett tragiskt slut.

Klockan 10.30 lokal tid kollapsade fransyskan Anne-Lise Caudals caddie Max Zechmann på det 13:e hålets fairway. Han fick omedelbar hjälp av läkare och fördes i ambulans till ett sjukhus i Dubai.

Senare meddelades att hans liv inte gick att rädda. 

”Extremt chockade och ledsna”

– Alla vi på Ladies European Tour är extremt chockade och ledsna i dag efter denna plötsliga död och därför har vi fattat beslutet att ställa in spelet för resten av dagen för att visa vår respekt. Våra tankar går till alla nära och kära, säger LET-basen Ivan Khodabakhsh.

 

Camilla Lennarth är en av svenskorna i startfältet men hon hann aldrig starta sin rond. Så här skriver Camilla Lennarth på Twitter:

”Hjärtskärande nyheter i Dubai. En sådan här dag inser du att allt inte handlar om golf. Vila i frid.”

Även Annika Sörenstam och Ian Poulter skickar kondoleanser via Twitter:





Rond 1 kommer att återupptas på torsdagen och tävlingen kommer att kortas ner till 54 hål.

Caddie dog mitt under tävlingen
Här är den aktuella ställningen.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare utan golfkepsar i vita golfkläder
Tournytt

TourTempen – Stjärnornas frånvaro sänder märkliga signaler

I TourTempen lyfter vi förra veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

golfspelaren bryson dechambeau i blåa golfkläder
Tournytt

DeChambeau tror på LIV 2.0: ”Ska göras rätt den här gången”

Stjärnorna lämnar och LIV Golf kämpar för sin överlevnad. Men Bryson DeChambeau tror på nystarten.

Björn Åkesson
Tournytt

Svenskar i särspel på måndagen

Fem svenskar vidare till Finalkvalet – två till kan bli klara på måndagen.

Kajsa Arwefjäll prisas för toppformen

Fem raka topp 10-placeringar och nio totalt under säsongen. Nu har Kajsa Arwefjäll röstats fram till månadens spelare på LET.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Sex svenskor i årets fjärde major

Starttider och TV-tider från årets fjärde dammajor.

Folkes fina form fortsätter

Så gick det för svenskarna på LET och DP World Tour.

Toursvepet – Nyholms sköna revansch

Avslutade vasst och klättrade 19 placeringar sista ronden.

Toursvepet – Årsbästa för Grant

Slutade delad tia trots dålig utdelning på greenerna.