Hoppa till innehåll

Bubbas magi gav tolfte segern

Knäckte alla sista ronden

Martin Strömberg

 

Paul Casey hade fyra slags ledning inför sista ronden av Travelers Championship.

Men när Bubba Watson började sänka chippar och slog sina monsterskruvar klarade engelsmannen inte av att stå emot.

Watson slutade 17 under par efter 63 slag sista ronden.

– Jag kämpade med svingen hela dagen och att bara göra en enda birdie sista dagen räcker sällan till seger. Det är bara att gratulera Bubba till en fantastisk rond, sa Casey sportsligt efteråt.

Watson var sex slag efter Casey inför avslutningsdagen och kom egentligen inte igång på slutronden förrän han satte en svår pitch från långt bakom green på tionde hålet.

Han avverkade sista nio på 30 slag och satte press på Casey som kom några bollar bakom. Med fyra hål kvar behövde Casey göra en birdie för att ta tävlingen till särspel men istället blev det två bogeys och 72 slag för dagen.

– Jag har inte spelat mitt bästa spel och blir ändå tvåa, det är någonting att bygga vidare på, sa Casey.

För Watsons del var segern nummer tre på PGA-touren under 2018 och hans tolfte totalt på PGA-touren. Efter ett par svaga säsonger har han verkligen tagit ett kliv uppåt och är nu trea på FedEx-listan.

– Jag har mognat både som spelare och som människa och jag klarar av att hantera livet bättre, sa en lycklig Watson.

David Lingmerth avslutade snyggt med 68 slag och klättrade 13 placeringar till en delad 19:e plats.

 


Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.