Hoppa till innehåll

Bryson deltar i long drive-VM – dagen efter Ryder Cup

Det blir några hektiska dagar för Bryson DeChambeau i slutet av september och början av oktober...

Jesper Johansson

Världens sjätte högst rankade herrspelare, Bryson DeChambeau, ska tävla i en sport han inte gör varje vecka direkt. Amerikanen ska nämligen delta i Long Drive-VM som avgörs 27 september till 1 oktober. Han är längst på PGA Tour med ett snitt på 294 meter. Men för att vara med och tävla om en titel i long drive kommer han behöva hitta rejält med längd. Över 100 meter ungefär om han ska vara bland de absolut längst slående.

Golf.com, som använder Bryson DeChambeau som ”spelarredaktör”, har intervjuat amerikanen som säger att det här är för att få sporten att växa.
– Så är det först och främst. Det är verkligen viktigt för mig. Jag vill hjälpa till att få fler att hitta den här fantastiska sporten och ha kul när de väl gör det. Det här är en otrolig möjlighet att visa golfens atletiska sida och alla andra fantastiska saker som sker på den sidan av sporten även om de inte gör det i strålkastarljuset för tillfället.
– Long drive är något annorlunda och definitivt något som sporten behöver. Tänk på alla miljoner som går till olika Topgolf-anläggningar. till exempel. De vill slå bollen långt och gillar att se andra slå den långt eftersom det är lite speciellt. Det är kul och spännande. För många är det där som kärleken till sporten uppstår. Jag vill att barn titta och börjar drömma om att spela golf.

Gör vad du vill, Bryson DeChambeau. Men ha i åtanke att du just nu vandrar på en slak lina. Med Ryder Cup-avslutningen dagen innan Long Drive-VM inleds kommer han granskas extra noga på Whistling Straits. Han själv är dock inte orolig för att hans insats i lagtävlingen ska förstöras för deltagandet på andra sidan Nordamerika dagen efter den avslutande singelronden.
– Det tar ingen uppmärksamhet ifrån Ryder Cup. Jag är dedikerad att spela lagtävlingen och det är något jag verkligen bryr mig om. Att representera USA är något jag drömt om sedan jag var ett barn. Det är något jag blir riktigt taggad av att tänka på. Jag vill hjälpa till att vinna trofén i år

Bryson DeChambeau är den amerikan med tredje mest inspelade poäng. Endast Collin Morikawa och Dustin Johnson har mer (de är också klara för tävlingen då inte tillräckligt många kan ta sig förbi dem med poäng). Med största sannolikhet kommer vi därmed se Bryson DeChambeau i de blå-vit-röda kläderna i slutet av september. Men känslan är väl att han redan nu tappat några procents fokus på vad det är han ska göra på Whistling straits. Vilket inte är en nackdel för Europa direkt…

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren tiger woods i röd golfpiké
Tournytt

Tiger Woods med i The Masters? Nya tecken väcker hopp

Uppdateringar i Masters-appen och rykten från Augusta får golfvärlden att spekulera igen.

golfspelare slår med golfklubb på en golfbana
Tournytt

Golfikonen tar över efter svenske pionjären

Colin Montgomerie tar plats i European Tour Groups styrelse – ersätter Ove Sellberg.

Folke Brisbane
Tournytt

Folkes fina form fortsätter

Så gick det för svenskarna på LET och DP World Tour.

Poulter: ”Hoppas fortfarande på en återkomst i Ryder Cup”

Ian Poulter utesluter inte en framtida roll i Ryder Cup.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

LIV-trion följer inte efter Koepka

Bryson DeChambeau, Jon Rahm och Cameron Smith ”nobbar” möjligheten att spela på PGA Tour.

Trump vill skapa ny Ryder Cup-bana

Dumpar material från ombyggnaden i Vita Huset och har sagt upp 50-årigt avtal med tre kommunala anläggningar.

Martin Strömberg

McIlroy och DeChambeau tvivlar på fred i golfvärlden

Rory McIlroy tror att klyftan mellan PGA Tour och LIV Golf kan bli bestående. Bryson DeChambeau menar att sidorna är för långt ifrån varandra.

LIV-spelaren vill bli Ryder Cup-kapten 2027

Graeme McDowell vill leda Europa i Ryder Cup 2027 på Adare Manor. Men efter övergången till LIV Golf kan vägen tillbaka till europeisk lagledning bli svår.